|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Zuzanna Ginczanka, listy kobiet i Radiowy Klub Książki

W stulecie urodzin Zuzanny Ginczanki w programie rozmowa z Agatą Araszkiewicz, badaczką twórczości poetki, autorką opracowania wyboru jej wierszy „Mądrość jak rozkosz” oraz kultura epistolarna kobiet po 1750 r. czyli przewodnik po wystawie w Bibliotece Jagiellońskiej pt. „….pisać listy potrafią tylko kobiety”. Radiowy Klub Książki gości dziś w Żegocinie, o książkach dyskutują uczniowie żegocińskiego gimazjum.

ZUZANNA GINCZANKA (ur. w 1917 w Kijowie, zm. w 1944 w Krakowie)- polska poetka żydowskiego pochodzenia, ikona życia literackiego międzywojennej warszawskiej bohemy, jedna z najzdolniejszych kobiet piszących w dwudziestoleciu międzywojennym. Publikowała w pismach "Szpilki", "Wiadomości literackie", "Skamander", "Nowe Widnokręgi", "Almanach Literacki". W 1936 roku, w wieku 19 lat wydała debiutancki tomik wierszy - "O centaurach", w wydawnictwie J. Przeworskiego w Warszawie. Długo zapomniana i niedoceniona, Ginczanka  wciąż  dopomina się o swoje miejsce w polskiej kulturze i historii. Historia życia poetki była ściśle związana z Krakowem. Od lata lub jesieni 1943 roku przez prawie rok Ginczanka ukrywała się w kamienicy przy Mikołajskiej 26. Po odkryciu jej kryjówki była więziona na Montelupich, a potem najprawdopodobniej rozstrzelana na terenie obozu Płaszów.

Poezja Ginczanki – śpiewna, wielowymiarowa, nasycona metaforami i zaskakującymi puentami – dotyka wielu obszarów ludzkiego doświadczenia, a przede wszystkim dualizmu osobistego doświadczenia: lekkość i ciekawość młodej dziewczyny skonfrontowana z dojrzałością myśli i formy poetyckiej; pulsująca afirmacja życia oraz poczucie zagrożenia i przeczucie śmierci. 

„….pisać listy potrafią tylko kobiety” -wystawa listów kobiet w Bibliotece Jagiellońskiej

Listy m.in. George Sand, Marii Skłodowskiej-Curie, Heleny Modrzejewskiej, Józefiny Bonaparte i Olgi Boznanskiej zobaczymy w Bibliotece Jagiellońskiej na wystawie zatytułowanej „…pisać listy potrafią tylko kobiety”. Kultura epistolarna kobiet po 1750 r. "

"Prezentujemy listy znamienitych intelektualistek, pisarek i kobiet naukowców z Polski, Anglii, Francji czy Włoch. W większości nigdy dotąd nie pokazywanych- mówią kuratorzy, dr Paweł Zarychta z Instytutu Filologii Germańskiej UJ oraz Joanna Baster z Biblioteki Jagiellońskiej

Zdaniem kuratorów wystawa ma pokazać nie tyle mnogość samych autorek piszących listy po 1750 r., co przede wszystkim wskazać na ich ogromny wkład w kulturę polską i europejską, który dokonywał się także poprzez listy właśnie. Ekspozycja dotyczy ponadto aspektów, takich jak materialność, poetyka i estetyka listu kobiecego, listowniki i powieści epistolarne, list kobiecy w kulturze i literaturze, jego rola w emancypacji kobiet itd. Wystawę można oglądać w Sali wystawowej Biblioteki Jagiellońskiej, w nowym gmachu (wejście od ul. Oleandry 3) od 3 do 23 marca 2017 .

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: http://www.ifg.filg.uj.edu.pl/frauenbriefe


Radiowy Klub Książki w Żegocinie

Trwa radiowa akcja promocji czytelnictwa w Małopolsce.

Po raz pierwszy Radio Kraków odwiedzi młodzieżowy Dyskusyjny Klub Klub Książki.

To klub działający przy Zespole Szkół im. Świętej Jadwigi Królowej w Żegocinie.

Młodzieżowy Klub Książki działa tam 2010 roku i skupia głównie uczniów klas gimnazjalnych. Klub nie ma charakteru zamkniętego, co oznacza że mogą w nim uczestniczyć uczniowie nie będący stałymi członkami.

Do tej pory młodzież wypożyczyła ok. 510 książek, co oznacza, że klubowicze przeczytali ok. 90 tytułów.

Regularnie organizowane są spotkania z pisarzami, młodzież uczestniczy też w spotkaniach autorskich w okolicznych bibliotekach i Krakowie.

Uczniowie z Żegociny regularnie odwiedzają Wojewódzką Bibliotekę w Krakowie- mówi koordynatorka klubów Elżbieta Skrzydlewska.

Radiowy Klub Książki w Żegocinie odbędzie się 6 marca o g. 11:40.

Relacja ze spotkanie w Kole Kultury 9 marca po godz. 22.

Projekt realizowany w ramach programu Ministerstwa Kultury "Promocja czytelnictwa”

 

100%
0%