|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Wybieramy książkę września

Wybieramy książkę miesiąca. Pierwszy raz po wakacjach w radiowym studiu zbiera sie jury w składzie: Anna Marchewka, Paulina Małochleb i Michał Sowiński . Dyskutują o nowościach krakowskich wydawnictw, o książkach małopolskich autorów,  o tytułach, na które trzeba zwrócić uwagę. Na końcu wybierają książkę września.

Do dyskusji nominowali trzy tytuły:

Wojciech Chmielarz "Osiedle marzeń" (Czarne)

Nieczęsto się zdarza, żeby do naszych  jurorskich wyborów trafiła powieść kryminalna. Wojciech Chmielarz to uznany autor, wyróżniony najważniejszą w Polsce nagrodą dla tego gatunku, czyli Wielkim Kalibrem. Stworzył postać Jakuba Mortki, policjanta prowadzącego śledztwa najczęściej we współczesnej Warszawie, chociaż autor w poprzednich powieściach zmieniał też plan akcji. W "Osiedlu marzeń" akcja koncentruje się na nowowybudowanym osiedlu apartamentowców, gdzie zostają znalezione zwłoki młodej dziewczyny. Mortka prowadzi śledztwo, a autor tworzy  obraz współczesnej Polski, umieszczając wśród bohaterów przegranego polityka, rzutkich biznesmenów, ukraińską pomoc domową czy żołnierzy mafii. Tytułowe "osiedle marzeń" to nie jest raj na ziemi.

Aleksandra Zielińska "Bura i szał" (WAB)


Nowa powieść autorki głośnego debiuta "Przypadek Alicji", książki nominowanej w ubiegłym roku do nagrody Conrada.
"Bura i szał" to mroczna i tajemnicza historia. Kiedy po latach w rodzinnej miejscowości zjawia się tytułowa Bura, odrzucona, inna, dziewczyna, o której wszyscy zdołali zapomnieć, powraca poczucie zagrożenia i niepewność. Surrealistyczna, niepokojąca proza, historia odrzucenia i powracających traum z dzieciństwa.


Fernando Pessoa, POEZJE ZEBRANE Álvaro de Campos w tłumaczeniu i opracowaniu Wojciecha Charchalisa. (Lokator)

Pierwsze polskie wydanie poezji portugalskiego  pisarza, tłumacza, filozofa. Uważany za jedną z najbardziej znaczących osobowości literackich XX wieku i jednego z największych poetów języka portugalskiego, który pisał równocześnie także w języku angielskim i francuskim.

"W pierwszej części książki mamy utwory choleryczne, histeryczne, pochodzące z okresu sensacjonistycznego, a im dalej zagłębiać się będziemy w lekturę, wiersze stają się coraz bardziej intymistyczne, przesiąknięte cierpieniem, znużeniem życiem, tęsknotą za minionym czasem, strachem i niepokojem (...)", (Wojciech Charchalis)


*********
W drugiej godzinie programu rozmowa z Markiem Krajewskim o jego książce pt. "Mock" (Znak).

W najnowszej książce jeden z najpopularniejszych polskich autorów kryminalnych powieści wraca do swojego pierwszego bohatera i do Wrocławia. To młody niespełna 30 letni policjant Eberhard Mock prowadzi śledztwo w sprawie śmierci czterech młodych mężczyzn, których ciała zostają odnalezione w powstającej właśnie w 1913 roku Hali Stulecia. To miejsce okazało się znakomitym planem akcji, mówi Marek Krajewski w rozmowie z Radiem Krakow.


Program zakończymy spotkaniem z Adamem Pluszką, autorem książki "Wte i wewte" (słowo/obraz/terytoria), która ma premierę w Międzynarodowym Dniu Tłumacza, czyli 30 września. Jego książka to zapis rozmów z polskimi tłumaczami. Wśród nich są Małgorzata Łukasiewicz, Anna Węgleńska, Maciej Świerkocki, Piotr Cholewa  czy Bogusława Sochańska. Czy ich zawód to rzemiosło czy sztuka? Jak zmienia się ich warsztat pracy?  Czy opłaca się być tłumaczem? To pytania, które Adam Pluszka zadaje swoim rozmówcom, a my Adamowi Pluszce, poecie, tłumaczowi, redaktorowi i krytykowi.
 

 

0%
0%