|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

W audycji 15 lutego 2018 roku

Aleksander Edelman o „Nieznanych zapiskach o getcie warszawskim”, archiwalna audycja Jolanty Drużyńskiej z udziałem Marka Edelmana i rozmowa z Iwoną Puchalską o literaturze i operze. Koło kultury 15.02. g. 21-23. Zaprasza Katarzyna Fortuna.

Posłuchaj Aleksandra Edelmana

Fot. By nieznany - "Warszawskie getto" Warszawa 1988United States Holocaust Memorial Museum, Fotografia #37295Opis fotografii w oparciu o dyskusje na Forum Kolejka Marecka (Post # 7), Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=22348

W programie rozmowa z Aleksandrem Edelmanem” o książce Marka Edelmana „Nieznane zapiski o getcie warszawskim”, która ukazała się nakładem Zeszytów Literackich.

Po raz pierwszy opublikowane wstrząsające zapiski Marka Edelmana o życiu w getcie warszawskim. Wspomnienia spisane dla żony Aliny Margolis-Edelman są niezwykłym świadectwem okrucieństwa i człowieczeństwa zarazem. Znajdują się tu opisy Wielkiej Akcji, działalności Bundu, stosunków panujących w getcie, bezwzględności niemieckiego okupanta, samotności Żydów zamkniętych w getcie.
Książka opracowana przez Martynę Rusiniak-Karwat została opatrzona wnikliwymi komentarzami.

Autorem przedmowy jest syn Marka Edelmana Aleksander Edelman, który doprowadził do wydania książki.

„Strażnik - Marek Edelman”- archiwalna audycja Jolanty Drużyńskiej

 

Rozmowa z Markiem Edelmanem, ostatnim dowódcą powstania w getcie warszawskim, lekarzem, działaczem opozycji demokratycznej w PRL, kawalerem orderu Orła Białego. Opowiada o sobie, o pobycie w getcie, a także o wywiadzie udzielonym Rudiemu Assuntino i Wlodkowi Goldkornowi, na którego podstawie powstała książka "Strażnik Marek Edelman opowiada" traktująca o ludziach z getta, powojennych losach tych, którzy przeżyli i o palących problemach współczesności.

W audycji przedstawiono fragmenty tej książki, pieśni o matce i o pokoju w wykonaniu Andre Ochodlo oraz hymn powstańców warszawskiego getta autorstwa Hirsza Glika.

O adaptacji tekstów literackich w operze.

Rozmowa z Iwoną Puchalską, autorką książki „Sztuka adaptacji. Literatura romantyczna w operze dziewiętnastowiecznej” .Wydawnictwo Universitas.

Literatura romantyczna w operze .

Tematem spotkania będzie współistnienie i współzależności muzyki i literatury.

Jako materiał badawczy posłużyły Iwonie Puchalskiej dziewiętnastowieczne operowe adaptacje dzieł literackich: „Traviaty” Verdiego, powstałej z inspiracji "Damą Kameliową" Dumasa-syna, „Wertera” Masseneta, odwołującego się do „Cierpień młodego Wertera” Goethego oraz "Opowieści Hoffmanna" Offenbacha, których libretto nawiązuje do utworów i biografii E.T.A. Hoffmanna.

Opera „Andrea Chenier" Giordana jest punktem wyjścia do rozmowy o sposobie portretowania poety, jego funkcji w społeczeństwie i o romantycznym stereotypie poezji. Motyw "szlachetnego złoczyńcy" w operze "„Śmierć Klinghoffera" Adamsa.

0%
0%