Austro-węgierska prowincja i rodzinno-miłosne historie. Sofija Andruchowicz umieściła akcję swojej powieści "Felix Austria" (Czarne) w Stanisławowie w 1900 roku. Jeszcze nie ma sygnałów zbliżającej się katastrofy, ludzie żyją normalnym codziennym rytmem, a najważniejszym wydarzeniem w położonym na krańcach Austro-Wegier mieście staje się wizyta słynnego iluzjonisty. Historię oddającą atmosferę tamtych czasów ukraińska pisarka oddaje opowiadając o losach niezwykłego związku dwóch kobiet: Adeli, córki miejscowego lekarza, i Stefanii, sieroty przygarniętej przez doktora po tragicznej śmierci rodziców w pożarze. Te dwie kobiety dorastają razem, a ich dziecięca przyjaźń zmienia się z czasem w coraz bardziej widoczną zależność służącej i pani.  "Jesteście z Adelą jak dwa drzewa, co splotły się pniami" - mówi umierający doktor do Stefanii. To właśnie Stefania jest narratorką i opowiada o ważnym dla całej rodziny roku 1900.
Fikcyjna historia, psychologiczny portret dwóch kobiet wpleciony w autentyczne zdarzenia, znakomity obraz wielokulturowej i wielonarodowej społeczności z początków XX wieku.
Sofija Andruchowycz– ukraińska pisarka, tłumaczka i publicystka, będzie gościem Koła Kultury po godz. 21.

Dzień przed inauguracją Igrzysk Olimpijskich w Rio zapraszamy na literacko-dokumentalną wyprawę do Brazylii. O książce „Brazylia, kraj przyszłości?" rozmawiamy z Markiem Cichym.  To współredaktor książki, absolwent iberystyki UW , tłumacz, konsultant. W jednej lub obu tych rolach wspierał wejście kilku polskich przedsiębiorstw do Ameryki Łacińskiej. Członek Fundacji „Terra Brasilis”.Książka pod redakcją Janiny Petelczyc i Marka Cichego stanowi zbiór tekstów i wywiadów poświęconych Brazylii – jej polityce, historii, problemom społecznym, ekologicznym oraz kulturze.
Część tekstów powstała w formie wywiadów, w tym z Ladislauem Dowborem (brazylijskim ekonomistą, doradcą prezydenta Luli da Silvy), Nilmą Lino Gomes (minister ds. kobiet, równości rasowej i praw człowieka rządu Dilmy Rousseff), Flavio Eiró (specjalistą w dziedzinie polityki społecznej i programow socjalnych), Thamy Pogrebinschi (specjalistką w dziedzinie brazylijskiej demokracji partycypacyjnej), Wojciechem Doroszewiczem (botanikiem, specjalistą w dziedzinie ekologii) i Marcelo Facundesem (zajmujacym się kwestiami religijnymi).