|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Tomas Tranströmer, Agnieszka Wolny-Hamkało, Dorota Malesa

Twórczość szwedzkiego noblisty Tomasa Tranströmera i program 3. Dni Tranströmerowskich , reportaże Doroty Malesy - „ Ameryka.pl. Opowieści o Polakach w USA” i „Lato Adeli” Agnieszki Wolny-Hamkało

3. Dni Tranströmerowskie odbędą się 13-14 kwietnia 2019 roku w dwóch Miastach Kreatywnych UNESCO – Krakowie, Mieście Literatury i Katowicach, Mieście Muzyki.
 

Wydarzenie poświęcone jest twórczości Tomasa Tranströmera, szwedzkiego poety nagrodzonego w 2011 r. Literacką Nagrodą Nobla. Gościem specjalnym 2. Dni Tranströmerowskich będzie Eva Runefelt, laureatka Nagrody Tranströmera z 2018 r.

W programie: 

spotkania poetyckie z twórcami z całego kraju; 

spotkanie autorskie i wykład mistrzowski szwedzkiej poetki Evy Runefelt; 

panele dyskusyjne z udziałem wybitnych literaturoznawców, krytyków, tłumaczy i poetów; 

koncert pt. "Milczenie Syren"w wykonaniu Magdaleny Cieleckiej i Michała Pepola; 

wystawa inspirowana twórczością patrona wydarzenia. 

film dokumentalny pt. "Portret z komentarzem. Tomas Tranströmer" w reż. Joanny Cichockiej-Guli; 

Tegorocznym motywem przewodnim wydarzenia są „Morza”. Morze stanowi jeden z najważniejszych wątków w twórczości Tomasa Tranströmera. W tomie pt. „Morza Bałtyckie” z 1974 r. pojawia się w liczbie mnogiej, co oznacza spojrzenie na Morze Bałtyckie z perspektywy różnych lat, zdarzeń, doświadczeń, żeby w końcu stać się symbolem podróży w świecie dotkniętym nieszczęściami. Nie jest to jednak u Tranströmera podróż tragiczna. Należy pamiętać, że jego dziadek był pilotem statków, dbając o to , żeby ta podróż była bezpieczna. Po raz kolejny zapraszamy do bezpiecznej, lecz fascynującej, poetyckiej podróży.

O programie opowie Olga Brzezińska prezes Fudacji Miasto Literatury

„ Ameryka.pl. Opowieści o Polakach w USA” Dorota Malesa

Jak żyją nasi rodacy w Stanach? Ilu z nich przeżywa swój American Dream? Wyjechali w pogoni za marzeniami, czy po prostu uciekli przed polską codziennością? Jak zrozumieć ich życie za oceanem?

Na te pytania odpowie dziś Dorota Malesa - dziennikarka telewizyjna i prasowa, scenarzystka,

pasjonatka historii i kultury USA. Zaprezentuje swój literacki debiut, zbiór reportaży „ Ameryka.pl. Opowieści o Polakach w USA”.

 

Autorka bloga "50 Shades of States". Publikowała w "Newsweeku", "Forbesie" i "National Geographic Traveller". Swoje reportaże telewizyjne realizowała na całym świecie, ale najbliższe jej sercu pozostają te z Ameryki. Nowy Jork i Chicago interesują ją na równi z Detroit po bankructwie czy amerykańską prowincją, a nowojorski Harlem intryguje nie mniej niż Waszyngton. Koloryt Polonii amerykańskiej po raz pierwszy zafascynował ją podczas wyjazdu do miejscowości Monticello (zwanej Małą Polską) w stanie Nowy Jork.

"Lato Adeli" Agnieszka Wolny-Hamkało

Agnieszka Wolny-Hamkało, poetka, prozatorka, autorka dramatów, pisze również prozę dla młodszych czytelników. Jej najnowsza książka zatytułowana "Lato Adeli" wywołała już dyskusję wokół pytania, czy to książka dla dorosłych czy dla nastolatków. Od tego problemu zaczyna też rozmowę z autorką Barbara Gawryluk.

0%
0%