|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plewiński, Nowicki, Púček, Gogola, Usenko, Breytenbach, Koch

Teatralna fotografia Wojciecha Plewińskiego w albumie „Plewiński. Na scenie”, nowa literatura słowacka i spotkanie z Jánem Púčekiem, autorem powieści „Przez ucho igielne (sploty)”, rosyjska kultura niezależna w książce „Buszujący w barszczu” Konstantego Usenko i poezja Breytena Breytenbacha "Ciało wędrowne" w języku afrikaans.

O teatralnej fotografii Wojciecha Plewińskiego i niezwykłym albumie „Plewiński. Na scenie” opowie autor koncepcji i wyboru fotografii Wojciech Nowicki, autor Ján Púček i tłumaczka Weronika Gogola opowiedzą o powieśći „Przez ucho igielne (sploty)”, z Konstantym Usenko autorem książki „Buszujący w barszczu” rozmawiać będzie Rafał Zbrzeski.

Gościem programu będzie też tłumacz Jerzy Koch, autor przekładu z języka afrikaans tomu poezji Breytena Breytenbacha "Ciało wędrowne". O poezji, języku i sztuce przekładu z Jerzym Kochem rozmawiała Barbara Gawryluk.

Album „Plewiński. Na scenie” ma charakter zarazem fotograficzny i dokumentalny, zawiera około dwustu fotografii i prezentuje zdjęcia z około 50 spektakli.Został wydany przez Muzeum Fotografii w Krakowie i Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie z okazji 90-tej rocznicy urodzin artysty i zawiera fotografie teatralne- mówi Wojciech Nowicki- autor koncepcji oraz wyboru fotografii.

Spotkanie z Wojciechem Plewińskim 15 września (sobota)o godz. 13:00 Muzeum Fotografii w Krakowie, Budynek zabytkowej Strzelnicy przy ul. Królowej Jadwigi 220.

Nakładem wydawnictwa Czarne ukazała się druga książka napisana przez Konstantego Usenkę, zatytułowana „Buszujący w barszczu. ”. Autor jest dziennikarzem, felietonistą, znawcą radzieckiej i rosyjskiej kultury undergroundowej, ale także muzykiem – grającym na wiolonczeli, gitarze i instrumentach klawiszowych w zespołach związanych ze sceną niezależną. Udzielał się i występuje nadal, między innymi w składach grup: Najkotiva, 19 Wiosen, Supergirl and Romantic Boys.

Pierwsza książka Konstantego Usenki „Oczami radzieckiej zabawki” ukazała się w roku 2012 i poświęcona była muzyce alternatywnej i niezależnej w Związku Radzieckim. „Buszujący w barszczu” to opowieść o rosyjskiej kontrkulturze współcześnie, która wyrasta poza zainteresowanie tylko i wyłącznie muzyką.

Tytułowy barszcz – roślinę inwazyjna i toksyczną – traktuje autor w sposób metaforyczny, jako przenośnię dzisiejszej rosyjskiej codzienności, a owi „buszujący” to ludzie, którzy próbują wydeptywać w tym gąszczu własne ścieżki – artyści awangardowi, punkowcy, raperzy,i outsiderzy którzy działają na obrzeżach lub całkowicie poza głównym nurtem medialnego zainteresowania, choć zdarza się, że zdobywają status gwiazd.

Między innymi o niektórych bohaterach swojej książki i trwającej od kilka dekad przygodzie z radzieckim i rosyjskim undergroundem, Konstanty Usenko opowiedział w rozmowie z Rafałem Zbrzeskim.

Gościem Koła Kultury będzie teraz tłumacz Jerzy Koch, autor przekładu z języka afrikaans tomu poezji Breytena Breytenbacha "Ciało wędrowne".

O poezji, języku i sztuce przekładu z Jerzym Kochem rozmawia Barbara Gawryluk.

 

 

100%
0%