|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Majowe święto poezji w Krakowie

Najbliższe tygodnie będą w Krakowie pełne poezji, a to dzięki kolejnej edycji Festiwalu Miłosza. Tym razem hasło festiwalu to "Księga Olśnień". W Kole Kultury organizatorzy festiwalu opowiedzą o najważniejszych spotkaniach, o ciekawych gościach i o towarzyszących festiwalowi panelach, wystawach i koncertach.
Festiwal zrodził się z organizowanych w 1997 i 2000 roku przez noblistów Wisławę Szymborską i Czesława Miłosza Krakowskich Spotkań Poetów Wschodu i Zachodu. W pięć lat po śmierci poety Czesława Miłosza Instytut Książki zorganizował pierwszą edycję festiwalu, noszącą tytuł Zniewolony umysł.
Festiwal Literacki im. Czesława Miłosza stawia pytanie o miejsce poezji we współczesnym świecie. 4. edycja Festiwalu inspirowana „Księgą olśnień” Miłosza, jego osobistą antologią współczesnej poezji światowej, stawia poetów w roli krytyków poezji dzisiejszej i prognostyków kondycji tej dziedziny sztuki w perspektywie wielu lat.
Kraków odwiedzą wybitni poeci, przedstawiciele wielu kultur i stron świata, m. in. Charles Simic (USA), Robert Hass (USA), Ruth Padel (UK), Valzyna Mort, (Białoruś/USA), Marie Lundquist (Szwecja), Uros Zupan (Słowenia). a także mocna reprezentacja poetów polskich, wśród nich Krzystof Siwczyk, Julia Fiedorczuk, Marta Podgórnik czy Wioletta Grzegorzewska.


O Czesławie Miłoszu będziemy rozmawiać również w drugiej godzinie programu. Gościem Koła Kultury będzie Agnieszka Kosińska autorka książki, która w czasie festiwalu ma premierę. "Miłosz w Krakowie" (Znak), to drobiazgowy zapis ostatnich ośmiu lat życia poety, w czasie których autorka pełniła funkcję jego osobistej sekretarki. na czym polegała jej rola, co było najtrudnejsze w codziennej pracy, dlaczego jej książka ma formę dziennika - na te pytania autorka odpowie w radiowym studiu.

W Kole Kultury o swojej najnowszej książce opowie Jolanta Drużyńska, dziennikarka Radia Kraków, znana z kilku cenionych historycznych książek. Ta najnowsza nosi tytuł "Ostatni tabor" (Rebis) i opowiada historię Romów zmuszonych przez władzę ludową do porzucena koczowniczego trybu życia. Wyruszając z tarnowskim Taborem Pamięci, Jolanta Drużyńska wsłuchuje się w opowieści o dawnym cygańskim życiu, o losach romskich rodzin i o tragicznych wydarzeniach z czasów drugiej wojny światowej,

 

 

0%
0%