|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

"Boli tylko, gdy się śmieję..." Listy Ewy Lipskiej i Stanisława Lema oraz Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” w Krakowie

"Boli tylko, gdy się śmieję..." Listy Ewy Lipskiej i Stanisława Lema oraz Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” w Krakowie w Kole Kultury. Gośćmi programu są Ewa Lipska i Tomasz Fiałkowski oraz Piotr Wasilewski i Krzysztof Jędrysek. 'Boli tylko, gdy się śmieję..." - to tom zawierający listy i rozmowy Ewy Lipskiej i Stanisława Lema oraz listy, które poetka wymieniała z synem autora "Solaris" Tomaszem Lemem i rozmowy, które ze Stanisławem Lemem przeprowadziła Ewa Lipska. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Planeta LEM - Stanisław Lem , 1966 rakieta, fot. archiwum spadkobiercy

Korespondencja odsłaniająca kulisy wyjątkowej przyjaźni. Dwie wybitne osobowości: poetka i pisarz. Obdarzeni talentem, wrażliwością, poczuciem humoru i rozbrajającą autoironią.

Dzieliło ich ponad dwadzieścia lat, lecz łączyło więcej: miłość do literatury i zabawy słowem, umiejętność wnikliwej obserwacji rzeczywistości. Ich korespondencja z lat 80. XX wieku to nie tylko zapis wyjątkowej przyjaźni i zmagań z codziennością, ale również portret ówczesnego życia literackiego Polski i Krakowa. 

Książka, wzbogacona licznymi fotografiami, pokazuje nieznane oblicze twórczości obojga literatów, ich charaktery oraz skomplikowane czasy, w których żyli. Jej publikacja to jedno z istotnych wydarzeń literackich i kulturalnych ostatnich lat.

Ewa Lipska (ur. 1945) – jedna z najwybitniejszych poetek współczesnych należąca do generacji Nowej Fali. Zawsze jednak osobna, tak jak osobna i wyrazista jest jej dykcja poetycka, nieufność do „zastanego” języka, błyskotliwa metaforyka, gęstość znaczeń, paradoks. Autorka tekstów piosenek, felietonistka. Współzałożycielka, redaktorka i współpracowniczka kilku pism (m.in. miesięczników „Pismo”, „Kraków”). Przez wiele lat pracownik polskiej dyplomacji w Austrii. Uhonorowana prestiżowymi nagrodami za twórczość literacką, w tym Nagrodą Literacką Gdynia za tomik Pogłos. Uczestniczka międzynarodowych festiwali literackich oraz pobytów stypendialnych (USA, Niemcy). Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz członek polskiego Pen Clubu i Polskiej Akademii Umiejętności.
Stanisław Lem (1921–2006) – najwybitniejszy polski pisarz fantastyczny, futurolog, filozof i satyryk. Jego książki zostały przetłumaczone na 41 języków i osiągnęły łączny nakład ponad 30 mln egzemplarzy.
Tomasz Lem (ur. 1968) – ukończył American International School w Wiedniu, studiował fizykę i matematykę na Uniwersytecie Wiedeńskim. Absolwent fizyki na Princeton University. Jest tłumaczem.  

Narodowe Czytanie z Biblioteką Kraków w Krakowie.

Krakowscy aktorzy, przedstawiciele instytucji kultury, samorządowcy, uczniowie i mieszkańcy wezmą udział w Narodowym Czytaniu z Biblioteką Kraków w Krakowie.

Czytanie „Przedwiośnia „ Stefana Zeromskiego” odbędzie się na dwu scenach; przed Nowohuckim Centrum Kultury i przed budynkiem dawnego dworca PKP. Oprawę artystyczną zapewnią aktorzy, na czele z Jerzym Trelą, Tomaszem Schimscheinerem. Spotkanie poprowadzi Krzysztof Jędrysek-aktor Teatru im. Juliusza Słowackiego.

Specjalnie wybraliśmy miejsca, które nawiązują do Żeromskiego -mówi Piotr Wasilewski- dyrektor działu promocji Biblioteki Kraków-organizatora wydarzenia.

Narodowe czytanie w Krakowie o godz. 11 -scena przed Nowohuckim Centrum Kultury, al. Jana Pawła II 232 oraz o 13.00 – scena przed budynkiem dawnego dworca PKP, pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego.


„Przedwiośnie” to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań „Przedwiośnia”. Doczekało się też dwóch ekranizacji (1929, 2001).

 

100%
0%