Juliusz Strachota, „Turysta polski w ZSRR” , Korporacja Ha!art

„To historia odkrywania miejsc opisanych w przewodniku po Związku Radzieckim, który czytałem w dzieciństwie"- mówi autor Juliusz Strachota.

 

„To książka o wycieczkach - niby śladami starego przewodnika po ZSRR, ale tak naprawdę w poszukiwaniu tego samego uczucia, które daje przebywanie w obecności budynku typu Lipsk. Napisana do tego tak bezpretensjonalnie i uczciwie, jak tylko Juliusz Strachota umie.”

Olga Drenda

Juliusz Strachota- ur. w 1979. pisarz, autor zbiorów opowiadań Oprócz marzeń warto mieć papierosy i Cień pod blokiem Mirona Białoszewskiego oraz powieści Zakłady nowego człowieka. Swoje teksty drukował w „Lampie”, „Polityce”, „Wysokich Obcasach”, „Dużym Formacie”. 

 

Anna Arno „Ten kraj” ,Wydawnictwo Literackie

Anna Arno zabiera nas w podróż przez ulice wielkich miast, szare blokowiska i przydrożne kapliczki. Z wnikliwością historyka sztuki ogląda narodowe zabytki i własne miejsca, łącząc ogólnoludzkie ze swoim. Z poetyckim wyczuciem opowiada o wiosnach smakujących truskawkami i zapachu szkolnej szatni, przeplatając symboliczne z rzeczywistym. Jak każdy z nas ma własną historię, wpisującą się w losy pokolenia i współczesnego społeczeństwa — z jego kompleksami, osiągnięciami i nadal niespełnionymi marzeniami.

Arno nie idealizuje, nie ironizuje, nie dokumentuje. Dostrzega piękno, jest w pełni świadoma niedoskonałości, ale nade wszystko nie boi się wyznania: „w moim kraju lubię nawet to, czego nie lubię”.

„Nie jesteś przecież na Campo de’ Fiori. Albo choćby na Place Saint-Sulpice. Tam gdzie wszystko jest doskonałe. Tylko nie ty. Czujesz, jak się wytraca czas. Tyk, tyk i cię nie ma. Zostaną wysokie mury, z których zwisa pnącze. Omszałe kamienie. Wosk na kościelnych posadzkach. Ale nie jesteś na Piazza Navona. Ani na Pont des Arts, gdzie płynie srebrzysta rzeka, a w oko wpadają gotowe kadry. Srebrne łuski światła. Klasztorny dzwon wybija godziny. Ale nie tam jesteś, lecz w szarym zakolu Wisły”. (fragment książki)

Anna Arno (ur. 1984) –  historyk sztuki, eseistka tłumaczka. Ukończyła historię sztuki w Institute of Fine Arts, New York University. Jest autorką książek: Okna (Zeszyty Literackie, 2014) oraz biografii Niebezpieczny poeta. Konstanty Ildefons Gałczyński (Znak, 2013).

Anna Arno (ur. 1984) –  historyk sztuki, eseistka tłumaczka. Ukończyła historię sztuki w Institute of Fine Arts, New York University. Jest autorką książek: Okna (Zeszyty Literackie, 2014) oraz biografii Niebezpieczny poeta. Konstanty Ildefons Gałczyński (Znak, 2013).

 

Piotr Marecki (ur. 1976) – kulturoznawca, adiunkt w Katedrze Kultury Współczesnej w Instytucie Kultury UJ. Absolwent polonistyki i filmoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktor nauk humanistycznych UJ, wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej w Łodzi.

Współtwórca i redaktor naczelny magazynu o nowej kulturze Ha!art (od 1999), wydawca, organizator festiwali literackich (m.in. Ha!wangarda) i sesji naukowych.

Zajmuje się przede wszystkim współczesną literaturą oraz związkami literatury z nowymi mediami i kinem, a także kulturą niezależną, subwersywną, marginesową oraz kulturą cyfrową.  Publikuje w książkach zbiorowych oraz czasopismach m.in. w „Kinie", „Lampie", „Kwartalniku Filmowym", „Tekstach Drugich", „Przestrzeniach Teorii".

Laureat stypendium "Polityki" dla młodych naukowców (2007), Młodej Polski (2012), nagrody Krakowska Książka Miesiąca (2007), nominowany do Paszportu "Polityki" (2001). W 2012 roku stypendysta Visegrad Literary Residency Program w Pradze w Czeskiej Republice. W roku akademickim 2013/2014 przebywa w ramach programu Fulbright Senior Advanced Scholarship w Massachusetts Institute of Technology w Cambridge w USA (lab The Trope Tank). Wykładał m.in. na uniwersytetach w Tokio, Bukareszcie, w Bergen i w USA. Mieszka w Krakowie.