|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Stołecznośc bez stołeczności czyli przypadki Krakowa

Jak polityka ostatnich kilkuset lat wpływała na stołeczność lub niestołeczność Krakowa, czy historia i pamięć pomagały miastu w jego rozwoju czy były raczej hamulcem modernizacyjnych zmian ? O politycznych determinantach losów Krakowa Jolanta Drużyńska rozmawiała z prof. Jackiem Purchlą, historykiem sztuki i ekonomistą, specjalistą z zakresu dziedzictwa kulturowego i historii miast, założycielem i wieloletnim dyrektorem Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie.

J.Drużyńska rozmawia z prof. J.Purchlą

Kraków - Rynek Główny 1910 - 1939 Fot. IKC/NAC

Na czym polega fenomen Krakowa ?

"Polityka - pisze we wstępie do książki "miasto i polityka.Przypadki Krakowa" - prof Jacek Purchla  -  od początku w istotny sposób determinowała losy Krakowa. Jako silny ośrodek władzy książęcej i biskupiej, a nastepnie stolica Krolestwa Polskiego, już w średniowieczu stał się nie tylko przedmiotem, ale i podmiotem wielkiej polityki". Znaczenie Krakowa  jego rozwój i jego polityczny tryumf  jako stolicy imperium Jagiellonów "stał się wkrótce przyczyną upadku miasta [...] Peryferyjne połozony w stosunku do rozrastającego się na północny wschód państwa [...] tracił stopniowo znaczenie polityczne, aż do bolesnego upadku u schyłku XVIII wieku .
Dzieje stołeczności Krakowa są pouczającą lekcją złożonych relacji między miastem a polityką [...] legenda królewskiej metropolii już na przełomie XVIII i XIX wieku była czynnikiem decydującym o jego losach. Trwałość i siła stygmatu stołeczności Krakowa to intrygujący dla urbanologa przykład znaczenia dziedzictwa materialnego i niematerialnego jako czynnika rozwoju miasta [...] Relacja pomiędzy miastem a polityką to w przypadku Krakowa nie tylko funkcja polskiego losu ! Kraków to także Europa Środka, w której przez dwieście ostatnich lat wiele razy zmieniały się granice i systemy polityczne. Decyzje przesądzające o losach miasta zapadały także w Wiedniu, Berlinie i Moskwie... Tak było w czasach monarchii Habsburgów, podczas okupacji hitlerowskiej i po roku 1945."

( Jacek Purchla - " Miasto i polityka. Przypadki Krakowa" . s. 7 - 8 , Wydawnictwo Universitas 2018 )

100%
0%