Nauka obywatelska (ang. citizen science)to projekty angażujące ludzi spoza środowiska naukowego w badania.  To swego rodzaju fenomen, który dzięki wpływowi internetu staje się coraz bardziej popularny. Zanim stało się to modne z dobrodziejstw współpracy z obywatelami korzystali - już od lat 30-tych ubiegłego wieku -  np. ornitolodzy. Każda obserwacja jest cenna - jeśli wolontariusz przestrzega określonych zasad - twierdzi dr Kazimierz Walasz  - prezes Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego
Najbardziej znane przykłady nauki obywatelskiej to te dotyczące obserwacji ptaków i klasyfikacji galaktyk na podstawie zdjęć wykonywanych przez teleskopy. I tak np. wolontariusze  liczyli ptaki, sporządzali mapy kwitnienia roślin ogrodowych  w Niemczech. Obecnie trwa włoska akcja  tworzenia map występowania meduz w Adriatyku, w której wzięło udział tysiące plażowiczów. A Radio Kraków informowało  o wiosennej akcji obywatelskiej - 21 marca w pierwszy dzień wiosny należało zrobić zdjęcie dowolnego gatunku w lesie i odpowiednio go opisać. I oczywiście przesłać na podany adres. Z tych materiałów miała powstać mapa wiosny w Polsce.
Z dr Anną Gazdą z Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego i dr Kazimierzem Walaszem  -  prezesem Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego rozmawiała Ewa Szkurłat.