Wtorek, 14 kwietnia 2020, 14:44
Branice po raz pierwszy wzmiankowane były w 1278 roku jako Branicz, kiedy to należały do wydzielonego w 1269 r. z Margrabstwa Moraw czeskiego księstwa opawskiego, które to co najmniej od końca XV wieku uważane już było za część Górnego Śląska.
W XVIII w. po wojnach śląskich miejscowość znalazła się w granicach Prus i powiatu głubczyckiego. Pierwotnie była zamieszkała przez tzw. Morawców, z czasem coraz większa część mieszkańców była niemieckojęzyczna.
W parafii w Branicach w 1892 r. pojawił się wikary JOSEPH MARTIN NATAN (1867 -1947) późniejszy proboszcz tej parafii, a od 1943 r. biskup pomocniczy archidiecezji ołomunieckiej.
O dziele jego życia, o budowie w Branicach tak zwanego Miasteczka Miłosierdzia, o dramatycznym losie biskupa w ostatnich latach życia opowiadają: ks. ALOJZY NOWAK - proboszcz branickiej parafii Świętej Rodziny, kapelan szpitala, postulator w procesie beatyfikacyjnym bp. J. Natana oraz regionalista dr BENEDYKT POSPISZYL - dyrektor Zespołu Szkół w Braniach, autor publikacji " Biskup Josef Martin Nathan".