- Żeby to postarać się otworzyć. Stworzyć też na nośnikach audiowizualnych dokumentacje tych wszystkich naszych pamiątek i otworzyć takie muzeum. Też kwestia udostępniana na jakieś konferencje, eventy, mniejsze uroczystości. I też kwestia możliwości udostępnienia raz czy dwa razy w tygodniu do zwiedzenia wycieczkom szkolnym i nie tylko, mieszkańcom. Ale to wymaga czasu - mówi prezes Wardacki.

Podkreśla w rozmowie z Radiem Kraków, że po raz pierwszy powiedział o tym podczas obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Temat przycichł, ale jak zaznacza dr Wojciech Wardacki, nie został zarzucony. Prezes Grupy Azoty rozmawiał o nim z wicepremierem Piotrem Glińskim i uważa, że dobrą okazją byłoby 100-lecie przemysłu chemicznego liczone od przejęcia przez polski rząd Zakładów Azotowych w Chorzowie 22 lipca 1922 roku, które - jak zauważa dr Wardacki - były początkiem Grupy Azoty. I od niedawna działa pod jej marką.

W powstałej w 1928 roku Wilii Kwiatkowskiego przy ulicy Jarzębinowej 9 w Mościcach było 8 pokoi dla dyrektora zakładów azotowych oraz jego rodziny, dwie łazienki, cztery toalety, garderoba, dwa tarasy, kredens oraz spiżarka i dwie służbówki. Całość otoczona jest pięknym parkiem.

Utracony przez azoty w czasie II wojny światowej budynek wrócił w zarząd chemicznej spółki w 1989 roku. W różnych latach swoją siedzibę mieli tam m.in. harcerze, Towarzystwo Krzewienia Kultury i Rencistów, filie Politechniki Krakowskiej oraz AGH, ale działała tam też wypożyczalnia sprzętu turystycznego.

W 2006 roku Willa Kwiatkowskiego została wpisana do rejestru zabytków. W latach 2010-2011 została wyremontowana i obecnie pełni funkcję reprezentacyjną. Swój gabinet ma tam dyrektor zarządu Grupy Azoty oraz Departament Korporacyjny Komunikacji chemicznej spółki.

 

Bartek Maziarz/jgk


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.