Na estradzie wystąpili Bajarze znad Grajcarka w repertuarze retro, Zespół Regionalny „Szlachtowianie” ze Szlachtowej i Kapela Jaśka Kubika z Krościenka nad Dunajcem z folklorem pienińskim, wokalno – instrumentalna grupa „Prasłowianki” prezentująca ludowe pieśni krajów bałkańskich i słowiańskich  oraz Hungaricum Music Project, trio muzyków z Budapesztu, grających melodie węgierskie, w tym na najsłynniejszym na świecie instrumencie węgierskim – cymbałach.

W niedzielę, w szczawnickim kościele parafialnym p.w. św. Wojciecha celebrowana będzie uroczysta msza w intencji narodu polskiego i węgierskiego. Po niej uczestnicy obchodów Dni Przyjaźni udadzą się pod pomnik Józefa Szalaya, założyciela Uzdrowiska Szczawnica, pochodzącego z węgierskiego rodu, by złożyć mu hołd wiązankami kwiatów.

Ostatnim punktem programu stanie się otwarcie wystawy w Muzeum Uzdrowiskowym w Szczawnicy, zatytułowanej „Rozdziały o przyjaźni polsko – węgierskiej w latach pożogi wojennej (1939 – 1945)” z wystąpieniem ambasador Kovacs i projekcją filmu dokumentalnego „Węgierskie serce”, odpowiadającego o fenomenie, jakim była bezprecedensowa pomoc Węgrów, udzielona podczas drugiej wojny światowej polskim uchodźcom.

Imprezą towarzyszącą Dniom Przyjaźni będzie Festiwal wina i smaków węgierskich oraz góralskich przy dolnej stacji PKL Palenica.

 

 

(RK, mat. prasowe/ew)