Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Piotr Cywiński: "to byli więźniowe są najważniejszymi gośćmi obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu"

Ponad 200 byłych więźniów weźmie udział w 75. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Uroczystość odbędzie się w poniedziałek w Oświęcimiu i Brzezince.

fot:PAP/ Jacek Bednarczyk

posłuchaj Piotra Cywińskiego
Spotkanie byłych więźniów obozu Auschwitz-Birkenau

Jak powiedział dziś dyrektor Miejsca Pamięci Piotr Cywiński obchody rocznicy są organizowane właśnie z myślą o byłych więźniach. - To duże i bardzo miłe zaskoczenie, obawiałem się, że będzie ich już mniej - mówił Cywiński.

"To są wszystko ludzie w podeszłym wieku i robimy to dla nich, z nimi to robimy, przez nich to robimy. Oni będą głównymi gośćmi w olbrzymim namiocie, który został zbudowany w Birkenau. Nie politycy, nie głowy koronowane, nie szefowie państw, czy rządów, ale właśnie oni.I to oni będą mieli główne przemówienia i to my wszyscy, powojenni, będziemy ich słuchać."

W poniedziałek,  podczas głównej uroczystości, gości przywita prezydent Andrzej Duda. W programie są przemówienia czworga byłych więźniów. 

 

Dyrektor zaznaczył, że w Miejscu Pamięci trwają ostatnie przygotowania do uroczystości. W niedzielę do Oświęcimia przyjeżdżają duże grupy ocalałych z różnych zakątków świata. Będzie też 60 delegacji państw i organizacji międzynarodowych.

Cywiński przypomniał, że pięć lat temu w uroczystościach uczestniczyło ok. 300 byłych więźniów.

Dyrektor Muzeum, pytany o inne upamiętnienia rocznicy wyzwolenia, choćby zorganizowane przez jerozolimski instytut Jad Waszem, zaznaczył, że było ich wiele, m.in. w Nowym Jorku, w Paryżu, Berlinie. "Różnica między nimi, a tymi w Jad Waszem była taka, że nie przedstawiały się jako centralne i najważniejsze obchody" – skomentował.

Dodał zarazem, że rocznicę 27 stycznia można obchodzić na różne sposoby. "Można obchodzić w sposób bardzo polityczny, zapraszając szefów państw, tych których uważa się za najważniejszych (…). My wybraliśmy inną ścieżkę: zaprosiliśmy byłych więźniów. Tak długo, jak będą między nami, tak długo będą mieli tu pierwsze miejsce. To jedyny komentarz, bo każdy inny byłby uprawianiem polityki, a ja takiego mandatu od ofiar tego miejsca nie dostałem" – podkreślił.

Piotr Cywiński, na pytanie o zaproszenie na uroczystości weteranów Armii Czerwonej, którzy uczestniczyli w wyzwoleniu niemieckiego obozu Auschwitz, wyjaśnił, że przez wiele lat próbował dotrzeć do żyjących kombatantów. Nie udało mu się to.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Od 1942 r. stał się on największym miejscem zagłady europejskich Żydów. W Auschwitz niemieccy naziści zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osoby innej narodowości. 27 stycznia 1945 r. obóz został oswobodzony przez żołnierzy Armii Czerwonej.

27 stycznia przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

 

Marek Mędela/PAP/bp

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 09:29

    Trendy z Sieci: cyberbezpieczeństwo w urzędzie

  • 09:21

    Cracovia zagra w Poznaniu o...wszystko! TRANSMISJA

  • 08:40

    Wystawa „Hiroshige. Podróż w głąb drzeworytu” w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię