Oficjalne wyniki referendum:

Uprawnionych do głosowania: 38661

Wydano kart do głosowania: 7649

Głosów ZA odwołaniem burmistrza: 7221

Głosów PRZECIWKO odwołaniu burmistrza: 366

 

Marek Niechwiej w poniedziałek jak zwykle przyszedł do pracy. Przyjął harcerzy ze światełkiem pokoju, ale z dziennikarzami nie chciał rozmawiać. Wyniku referendum nie skomentowała też jego zastępczyni. Natomiast Krzysztof Zubik z Platformy Obywatelskiej, przewodniczący rady miejskiej, powiedział, że taki wynik głosowania to sukces mieszkańców Chrzanowa. "Święcie wierzyłem, że to referendum się uda. Wierzyłem w chrzanowian i że nie uda im się wcisnąć kitu. Wierzyłem, że mają charakter i pójdą do urn" - powiedział Radiu Kraków Krzysztof Zubik. 

Marek Niechwiej oficjalnie przestanie być burmistrzem w momencie opublikowania wyniku referendum w dzienniku urzędowym. "W momencie ogłoszenia w dzienniku urzędowym mandat burmistrza wygasa, wygasa również mandat zastępcy burmistrza" - tłumaczy Eugeniusz Kłeczek prawnik Urzędu Miasta w Chrzanowie.

Czy będzie ponadpartyjny kandydat na nowego burmistrza Chrzanowa? O takim rozwiązaniu mówi w rozmowie z Radiem Kraków Krzysztof Zubik. "Po tym jak wspólnie wszystkie kluby zaangażowały się w kampanię przed referendum, trzeba pomyśleć o wystawieniu jednego mocnego kandydata. Mamy dwa i pół roku na sensowne zarządzanie przez nowego burmistrza. To mało czasu. Można by usiąść i zaproponować kandydaturę, ale to jest tylko moje prywatne zdanie" - mówi Zubik.

Prawo i Sprawiedliwość na współpracę może się zgodzić. Jednak Krzysztof Kasperek, szef PiS w Chrzanowie mówi, że partia prawdopodobnie wystawi swojego kandydata. "Wszyscy pracujemy dla dobra mieszkańców" - kwituje Kasperek.

Na medialnej liście potencjalnych kandydatów na burmistrza wymienia się właśnie wicestarostę Krzysztofa Kasperka (PiS), a także byłego posła i wiceburmistrza Chrzanowa Roberta Maciaszka (PO), byłego starostę Adama Potockiego (PO) oraz Ryszarda Kosowskiego, który do 2014 roku rządził Chrzanowem przez 12 lat. 

Tymczasem to premier Beata Szydło wyznaczy komisarza, który pokieruje gminą do czasu wyborów. Te najpóźniej odbędą się w marcu 2016 roku. 


Przypomnijmy, referendum zorganizowano na wniosek Rady Miejskiej, która zarzuciła burmistrzowi brak skutecznej polityki. Radni przypominają też, że Marek Niechwiej jest oskarżony o prowadzenia auta pod wpływem alkoholu. Ciążą na nim również prokuratorskie zarzuty w związku z podaniem nieprawdziwych informacji w oświadczeniu majątkowym.

Głosowanie rozpoczęło się w niedzielę punktualnie o godzinie siódmej. Komisje pracowały w tych samych miejscach, w których mieszkańcy głosowali w październiku w wyborach parlamentarnych. Na kartach było tylko jedno pytanie: "Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Pana Marka Niechwieja z funkcji Burmistrza Miasta Chrzanowa przed upływem kadencji?".

Zdaniem burmistrza referendum to polityczna zemsta środowisk, które rządziły Chrzanowem przed objęciem przez niego funkcji. Marek Niechwiej jest burmistrzem pierwszą kadencję. Ślubowanie złożył przed rokiem. Wcześniej gminą Chrzanów przez 12 lat rządził burmistrz Ryszard Kosowski.

czytaj też:  W niedzielę w Chrzanowie odbędzie się referendum ws. odwołania burmistrza miasta

 

 

 

Marek Mędela/bp/kw