Do produkcji opakowania zostaną wykorzystane naturalne materiały, które ulegają sprawnemu rozkładowi.

Wykorzystamy przede wszystkim polilaktyd – mówi doktor Piotr Szatkowski - opiekun grupy projektowej z Katedry Biomateriałów i Kompozytów AGH:

- To jest taki sam materiał jak zwykły materiał plastikowy polimerowy z tworzywa sztucznego, ale wytworzony całkowicie z kukurydzy lub z innego materiału, który zawiera skrobię, czyli cukier. Poprzez odpowiednie reakcje i procesy jesteśmy w stanie zrobić bardzo podobny materiał do tego już stosowanego, ale w 100% biodegradowalny i przyjazny środowisku.

Odpowiednio przetworzony polilaktyd ma stworzyć przede wszystkim  specjalną nieprzepuszczalną folię, która zabezpieczy ciecz przed wylewaniem się z opakowania.

Prace mają potrwać około roku, ale studenci nie wykluczają, że prototyp „ekologicznego kartonu” będzie gotowy nieco wcześniej.

 

Bartłomiej Bujas/jgk


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.