KRAKsat to wspólny projekt studentów Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Jagiellońskiego. W połowie kwietnia został wystrzelony ze stacji badawczej NASA w Stanach Zjednoczonych, a na poczatku lipca został wypuszczony w przestrzeń kosmiczną z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Krakowski satelita ma wymiary 10x10 cm. Do orientacji w kosmosie wykorzystuje technologię koła zamachowego opartego na cieczy magnetycznej. 

Według studentów, wykorzystanie tej technologii może zmniejszyć koszty i zrewolucjonizować przemysł kosmiczny. Jak przyznaje Bartosz Pustułka, inżynier integracji KRAKsata, wszyscy uczestnicy projektu na zmianę, tuż po pierwszej w nocy - kiedy satelita jest nad Polską - próbują go uruchomić.

- W okolicach od godziny 1:00 do 4:00 w nocy mamy dyżury. Staramy się ręcznie wysłać do niego komendę, bez anteny. Jest duża szansa, że nasz satelita odbiera dane, ale zachowuje energię z wysyłania ich w dół - mówi Pustułka.

Studenci mają na skontakowanie się z KRAKsatem około roku. Tyle satelita będzie przebywał na orbicie zanim spali się w atmosferze.

 

 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.
 

 

 

 

(Tomasz Bździkot/ko)