Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Miejskie rowery w Krakowie receptą na korki?

  • Kraków
  • date_range Czwartek, 2013.08.01 11:29 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 06:06 )
W Krakowie działają już wszystkie stacje miejskiej wypożyczalni rowerowej. W całym mieście jest ich trzynaście. Jak zapowiada ZIKiT - w najbliższym czasie będzie ich więcej.

Posłuchaj o wypożyczalni rowerów
Test wypożyczalni

W Krakowie ruszył nowy system wypożyczania rowerów MKbike, za który odpowiedzialny jest Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu. ZIKiT postanowił przejąć miejską wypożyczalnię po tym, jak prywatna firma z Rzeszowa, która do tej pory była operatorem, nie wywiązała się z umowy. Do dyspozycji mieszkańców jest około 80 jednośladów. Jak zapowiada Piotr Hamarnik z ZIKiT-u system będzie rozwijany.

Kilka tygodni temu nasz reporter Maciej Skowronek przetestował możliwości miejskiej wypożyczalni i jak się okazało, korzystanie z niej jest dużo prostsze i tańsze, niż kiedyś. Przede wszystkim nie trzeba już płacić abonamentu za korzystanie z rowerów, który wynosił kilkadziesiąt złotych. Wystarczy minimum 20 złotych na koncie i jeździ się za to, co się wpłaci.

Czytaj także: Miejskie rowery bezpłatne dla posiadaczy karty MPK?

Ze statystyk wynika, że do tej pory z miejskiej wypożyczalni rowerów w Krakowie korzystało dziennie od kilkunastu do kilkudziesięciu osób. Aby skorzystać z wypożyczalni wystarczy się zarejestrować. Szczegółowe informacje na stronie www.kmkbike.pl

Współpracą zainteresowały się rady dzielnic, które chcą by rowery można było wypożyczyć nie tylko w ścisłym centrum. Taką możliwość już niedługo będą mieli mieszkańcy Prądnika Białego w Krakowie. Na razie miejskie rowery można wypożyczyć między innymi pod Wawelem, Pocztą Główną, Teatrem Bagatela i na krakowskich Błoniach.


KMK Bike krok po kroku :



1. Trzeba się zarejestrować na stronie kmkbike.pl



2. W formularzu trzeba wpisać swoje dane



3. Na podany e-mail dostaniemy link aktywacyjny, który trzeba kliknąć



4. Potem trzeba jeszcze uzupełnić "Szczegółowe dane"



5. Na podany numer telefonu komórkowego dostaniemy kod aktywacyjny, który trzeba wpisać w formularz, a także kod PIN potrzebny do wypożyczania



6. Potem można już udać się do stacji rowerowej



7. Na terminalu na stacji trzeba nacisnąć przycisk "Wypożycz"



8. Potem wpisujemy numer telefonu komórkowego



9. Wpisujemy kod PIN



10. Wpisujemy numer zamka, do którego przytwierdzony jest wybrany przez nas rower (wcześniej warto go obejrzeć, czy jest sprawny)



11. Mamy 5 minut na wypięcie roweru z zamka. Można jechać.



12. Pierwsze pół godziny jazdy jest za darmo. Kolejne pół godziny kosztuje 3 złote. Każda następna godzina również



13. Po skończonej jeździe podchodzimy do terminala na stacji i wciskamy "Zwróć"



14. Wpisujemy numer telefonu komórkowego, kod PIN i numer zamka, do którego chcemy wpiąć rower



15. Wpinamy jednoślad i tym samym kończymy jazdę.


Przypomnijmy: TEST: Jak działa krakowska wypożyczalnia rowerów?

Tymczasem cykliści z Krakowa narzekają na brak stojaków rowerowych. Miejsc postojowych dla jednośladów brakuje głównie w centrum miasta. Na razie w Krakowie ustawiono około 200 takich obiektów. Jak jednak zapowiada Piotr Hamarnik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu - jeszcze w tym roku w mieście pojawi się dodatkowych 150 stojaków.



Aktywiści rowerowi zaznaczają jednak, że Kraków pod względem liczby stojaków wciąż jest w tyle za innymi polskimi miastami. Więcej miejsc postojowych dla rowerów jest między innymi we Wrocławiu i Gdańsku. Nowe stojaki prawdopodobnie pojawią się w Krakowie tuż po wakacjach.


( Aneta Regulska /Maciej Skowronek/ Małgorzata Nieciecka / dw)
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię