Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Gibała: Podatek śmieciowy nie zachęci do segregacji

  • Kraków
  • date_range Piątek, 2013.02.08 07:24 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 02:55 )
"To prosta metoda, ale może być niesprawiedliwa" - tak plany krakowskich urzędników komentuje krakowski poseł Ruchu Palikota Łukasz Gibała.



Urzędnicy gminni proponują, by podatek śmieciowy obliczać na podstawie wielkości mieszkania. Tej metody obawiają się najbardziej samotnie mieszkające osoby. Właściciel 80 metrowego mieszkania, płacący teraz miesięcznie 8 złotych, po zmianach zapłaci nawet około 80 złotych.

"Ten sposób obliczania opłaty śmieciowej nie stwarza bodźców do segregowania śmieci" - przekonywał w porannej rozmowie Radia Kraków poseł Łukasz Gibała. Jego zdaniem opłata powinna być obliczana na podstawie zużycia wody i uwzględniać ulgi dla mieszkańców segregujących śmieci.


Poranna rozmowa w Radiu Kraków

Panie pośle, nie głupio Panu za Janusza Palikota z powodu tego przedstawienia z Wandą Nowicką i Anną Grodzką?

- Nie, absolutnie nie jest mi głupio z powodu Janusza Palikota. Za to przedstawienie odpowiedzialność ponosi Donald Tusk, który nie chce uszanować od dawna obowiązującej w Polsce zasady, że każdy klub ma prawo desygnować kandydata na własnego marszałka i w każdej chwili ma prawo taką rekomendację cofnąć. Uznaliśmy, że Wanda Nowicka zachowała się nieetycznie biorąc udział procederze przyznawania samej sobie premii w sposób mało transparentny i dosyć arbitralny. Dlatego uznaliśmy, że ją zmienimy na stanowisku wicemarszałka. To, że niektóre kluby, w tym Platforma, nie chcą uszanować tej decyzji to jest przyczyna tego całego przedstawienia.

Ma Pan taką małą satysfakcję, że Ruch Palikota rozgrywa Pana dawnymi kolegami z Platformy jak tylko chce?

- Nam nie chodzi o to, aby kogoś rozgrywać. Nam chodzi o to, aby w polskim parlamencie panowały zasady, które są w naszym programie. Chodzi o to, aby nie było takiej sytuacji, że grupa ludzi siada przy stole, nawzajem siebie ocenia i przyznaje sobie nagrody finansowe a media i opinia publiczna albo wcale się o tym nie dowiadują, albo po kilku miesiącach. To jest coś, z czym chcemy walczyć. Żadnej innej partii nie chcemy rozgrywać.

Może krakowianom powinno zależeć aby wicemarszałkiem sejmu została krakowska posłanka, Anna Grodzka?

- Myślę, że to nie jest w jakikolwiek sposób związane z korzyściami dla Krakowa. Nie sądzę aby marszałek dysponował władzą, która umożliwiałaby mu skuteczniejsze zabieganie o dobro naszego regionu. To jest funkcja reprezentacyjna, ceremonialna.

Urzędnicy magistratu proponują aby opłata śmieciowa była uzależniona od wielkości mieszkania. To według Pana dobra metoda?

- Na pewno ma tę zaletę, że jest prosta. Ma też pewne wady. Może być niesprawiedliwa, ponieważopłata śmieciowa nie zawsze zależy wprost proporcjonalnie od metrażu. Zależy raczej od tego ile osób mieszka w danym mieszkaniu i czy zachowują się ekologicznie. Ten algorytm tego nie uwzględnia.

Zakładam, że ma Pan większe mieszkanie niż 100 m . Jeśli Pan będzie segregował śmieci to i tak Pan zapłaci więcej niż mieszkaniec bloku, który nie segreguje śmieci. Uważa Pan, że jest to sprawiedliwe?

- Właśnie nie jest. Dodatkowo to nie stwarza bodźców aby ludzie zachowywali się ekologicznie, w żaden sposób im się to nie opłaca finansowo. Byłbym za tym, aby władze miasta poddały ten wskaźnik konsultacji społecznej i spróbowały znaleźć lepsze rozwiązanie.

Czekamy na nowelizację, która umożliwi wprowadzanie mieszanych metod w Krakowie. Jakie mieszane metody by się najlepiej sprawdziły w Krakowie?

- Faktycznie uchwalona ustawa nie jest idealna. Ja myślę, że opłatę śmieciową można by powiązać nie z metrażem, ale z ilością zużywanej wody. To jest wskaźnik, który w miarę obiektywnie pokazuje ile osób mieszka w danym mieszkaniu. Z drugiej strony powinny zostać wprowadzone ulgi w tej opłacie dla osób, które segregują śmieci. Te dwa kryteria łącznie dałyby optymalny efekt.

Mówimy jednak o metodzie mieszanej. Woda plus co jeszcze? Jaki będzie ten drugi element?

- Ten drugi element, moim zdaniem, powinien być powiązany z ekologią. Trzeba by było w jakiś sposób wymyśleć jak bez angażowania urzędników sprawdzić czy w danym mieszkaniu segreguje się śmieci. Wtedy moglibyśmy zastosować dwa mnożniki oddzielnie dla tych, którzy segregują śmieci i dla tych, którzy nie segregują.

Zostawmy śmieci. Kilka dni temu protestował Pan przeciwko odwołaniu dyrektora szpitala w Nowym Sączu. Zarząd województwa przywrócił właśnie Artura Puszkę na to stanowisko. Co to było za przedstawienie? Jak Pan to ocenia?

- Cieszę się, że moja interwencja sprzed tygodnia okazała się skuteczna. Poprzednia decyzja o odwołaniu dyrektora Puszko była całkowicie niezrozumiała. Pan dyrektor miał sporo sukcesów, dobrą opinię wśród pacjentów, poprawił sytuację finansową szpitala i wreszcie za jego czasów szpital się znacznie zmodernizował. Ta decyzja była bulwersująca. Do dzisiaj nie wiemy dlaczego zarząd podjął taką decyzję. Cieszę się jednak, że pozostała ona zmieniona. Lepiej późno niż wcale.

Nie wiadomo także dlaczego ta druga decyzja została podjęta.

- To jest niepokojące. Nie ma tutaj żadnej transparentności. Pierwsza decyzja została podjęta w sposób enigmatyczny. Nie widzieliśmy żadnej uchwały z uzasadnieniem i uwagami krytycznymi dla Pana dyrektora. Ta druga decyzja, moim zdaniem właściwa, ale także nie zawiera wyjaśnienia na czym polegał błąd w pierwszej decyzji. Władza publiczna nie powinna działać w ten sposób.

Nasłuchuje Pan wieści z brukselskiego szczytu?

- To jest najważniejsza obecnie sprawa. Media emocjonują się tym kto będzie wicemarszałkiem, to jest niewątpliwie ważne, ale znacznie ważniejsze jest to co się dzieje w Brukseli. Grupa płatników netto Unii Europejskiej chce bardzo poważnych cięć w budżecie unijnym, które w sposób istotny zaszkodziłyby Polsce, ale jednocześnie by zaciążyły na przyszłości Unii. Trzymam kciuki za Donalda Tuska. Mam nadzieje, że uda mu się wywalczyć obiecane pieniądze dla Polski, ale także mam nadzieje, że uda się nam osiągnąć kompromis budżetowy. Gdyby się to nie udało, byłby to pierwszy krok w stronę rozpadu Unii Europejskiej.

Czekamy na dobre wiadomości i na te obiecywane 300 miliardów.

- Dokładnie tak. Platforma Obywatelska obiecywała, że Polska sporo wynegocjuje w ramach programu spójności z budżetu Unii. Jak na razie te 300 miliardów jest zagrożone. Zobaczymy, być może Donaldowi Tuskowi się uda. Jako klub Ruchu Palikota w pełni go tutaj wspieramy. Może liczyć, że z naszej strony do końca negocjacji nie będzie żadnej krytyki działań rządu. Będziemy za nim stali murem.
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 14:24

    „Wschód-Zachód” - jedyny w Europie festiwal, który przedstawia sztukę ukraińskiego teatru

  • 14:23

    25. Letni Festiwal Opery Krakowskiej - 19 maja: "Carmen"

  • 14:15

    Od maja w Małopolsce korzystanie z kominków będzie możliwe tylko jeśli urządzenie spełni określone parametry

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię