|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Czy zakaz sprzedaży alkoholu w Dzielnicy I Krakowa obowiązuje?

Sąd wydał wyrok, a prawnicy przeciwnych stron nadal spierają się, co on oznacza. Taka - dość kuriozalna - sytuacja zapanowała w Krakowie po wczorajszym wyroku sądu administracyjnego, który uchylił uchwałę rady miasta wprowadzająca zakaz nocnej sprzedaży alkoholu w sklepach na terenie Starego Miasta. I choć sąd uchwałę unieważnił, to prawnicy urzędu miasta twierdzą, że zakaz właśnie wczoraj – po tym wyroku - zaczął obowiązywać.

Posłuchaj materiału Marcina Friedricha

Fot. pixabay

Niezależnie od sporu o to czy można czy nie można sprzedawać – jedno jest pewne: nadal można kupić, bo sklepikarze z terenu Dzielnicy I nadal będą go w nocy sprzedawać. Uważają, że skoro sąd przyznał im rację i uchwałę radnych unieważnił, to nie ma powodów, dla których oni mieliby teraz podporządkować się miejskim prawnikom, którzy spór sądowy przegrali. Miasto jednak twierdzi, że wyrok jest nieprawomocny i nocny zakaz obowiązuje – wyjaśnia Dariusz Nowak z zespołu prasowego urzędu miasta:

- Obecnie nie ma takiej zapisu,, że ustawa została wstrzymana. Jeśli nie została wstrzymana, to musi działać - stwierdza Nowak - W razie otrzymania informacji Straż Miejska musi podjąć interwencję. Nierealizowanie postanowienia uchwały jest przestępstwem i tu zaczynają się kompetencję polcji - doprecyzowuje.

Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznaje, że przepisy nie przewidziały takiej sytuacji prawnej. Wszystko dlatego, że uchylona wyrokiem uchwała to tak zwany akt prawa miejscowego, a co do takich jest zasada, że można je wstrzymać tylko przed wejściem w życie. Z kolei inna zasada mówi, że wyrok uchylający uchwałę powoduje, że nie wchodzi ona w życie – z wyjątkiem właśnie prawa miejscowego. Potrzeba więc jeszcze jednej decyzji w tej sprawie -  mówi rzeczniczka krakowskiego sądu administracyjnego sędzia Anna Szkodzińska.

- Teraz trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy ogólna reguła, że akt nie podlega wykonaniu na wskutek wyroku uwzględniającego skargę, dotyczy tego wypadku czy nie. Nie udzielę w tej chwili odpowiedzi na to pytanie, mogę tylko powiedzieć, że po ogłoszeniu wyroku, wpłynął ponowny wniosek pełnomocnika skarżących o wstrzymanie zaskarżonej uchwały i będzie on w najbliższych dniach rozpoznany. Wyjaśnienie tych problemów będzie należało do sądu - opisuje sytuacje Szkodzińska.

Jednak to będzie tylko postanowienie, z którym niezadowolona z rozstrzygnięcia strona będzie mogła również się nie zgodzić. 

 

 

(Marcin Friedrich/łk)

0%
100%