- Celowo tak to zorganizowaliśmy. Chcemy, aby przez pierwsze dwa tygodnie mieszkańcy Małopolski zapoznali się z systemem, dowiedzieli się jak działa i nauczyli się z niego korzystać. Poza tym lepiej, aby wszystko funkcjonowało wcześniej na wypadek, gdyby doszło do jakiejś awarii - mówią wojewódzcy urzędnicy.

MKA to plastikowa karta, dokładnie taka sama jak Krakowska Karta Miejska. Będzie można na niej zapisać bilet miesięczny na pociąg Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej, bilet miesięczny na komunikację miejską w Krakowie i Tarnowie, a także możliwość korzystania z parkingów "park&ride". Wszystko z myślą o dojeżdżających codziennie do pracy transportem zbiorowym. Nie trzeba będzie mieć przy sobie osobnych biletów na każdy środek transportu.

 

Wieliczka, Balice, Miechów...

Z Małopolska Kartą w portfelu będzie można korzystać z pociągów, które kursują na obecnych i przyszłych trasach Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej:
Wieliczka - Kraków – Balice
Sędziszów – Miechów – Kraków
Tarnów – Kraków – Krzeszowice - Trzebinia

Chodzi zarówno o pociągi Kolei Małopolskich, jak i Przewozów Regionalnych. Do tego dochodzi komunikacja miejska w Krakowie i Tarnowie.
Przykład? Mieszkaniec Miechowa, pracujący w Krakowie będzie mógł wykupić bilet miesięczny na pociąg, dojechać nim do Dworca Głównego w Krakowie, a potem, mając na karcie zapisany drugi bilet, na komunikację miejską dojechać do pracy tramwajem lub autobusem.
Na dobra sprawę będzie mógł zrezygnować z Krakowskiej Karty Miejskiej, bo swój krakowski miesięczny bilet będzie miał zapisany na MKA. Będzie mógł ją także doładować w krakowskich automatach.

Podobnie może zrobić mieszkaniec okolic Tarnowa. Na jednym bilecie może dojechać miejskim autobusem na dworzec (albo zostawić auto na parkingu przy dworcu), dojechać pociągiem do Krakowa i potem poruszać się krakowską komunikacją miejską. Choć w tym przypadku akurat ciągnący się remont torów nie zachęca do podróży koleją. Zmieni się to dopiero w czerwcu, kiedy do Tarnowa ruszy Szybka Kolej.

 

Karta w punkcie lub pocztą

Rejestracja w systemie, a co za tym idzie możliwość wyrobienia MKA, ruszy 14 grudnia. "W pierwszych dniach użytkowników może być niewielu. Większego zainteresowania spodziewamy się po Nowym Roku. Po pierwsze, zbliżają się święta. Poza tym większość ma jeszcze stare bilety miesięczne i pewnie zaczeka, aż upłynie ich termin ważności - mówią urzędnicy.

Aby zdobyć kartę, trzeba będzie wypełnić formularz. Można to zrobić przez internet na stronie mka.malopolska.pl. Do formularza trzeba będzie dołączyć zdjęcia (takie jak do dowodu osobistego). Gotowa karta przyjdzie do nas pocztą.

Oczywiście jest też możliwość wyrobienia karty na poczekaniu, w Punkcie Obsługi Klienta. Wystarczy przyjść z dowodem osobistym i ze zdjęciem. Punkty Obsługi są w Tarnowie (ul. Krakowska 42, Brama Pilzeńska 3, ul. Nowa 4) i Krakowie (ul. Krakowska 7A).

Bilety miesięczne na pociąg (doładowania karty) można kupić w kilkunastu automatach przy stacjach kolejowych (lista jest na stronie mka.malopolska.pl).

 

Aplikacja na smartfony

Ważnym udogodnieniem jest też.... możliwość korzystania z aplikacji mobilnej, którą bezpłatnie można ściągnąć na swój smartfon lub tablet. Tym samym ze wszystkich usług MKA (zakup biletów i korzystanie z nich) można korzystać za pośrednictwem telefonu. Komórkę, na której widnieje zapisany bilet można pokazać konduktorowi.

Wówczas niepotrzebna jest plastikowa karta, choć... lepiej ją jednak wyrobić, bo urządzenia bywają zawodne i w najmniej odpowiednim momencie mogą się rozładować.

W przyszłości możliwości MKA mają być rozszerzane. - Chcemy zaprosić do wspólpracy innych miejskich przewoźników, na przykład z Nowego Sącza czy zachodu małopolski - mówi Grzegorz Sapoń z urzędu marszałkowskiego - A naszym marzeniem jest, aby w ten projekt weszli także... prywatni przewoźnicy, czyli autobusy i busy.

Pieśnią przyszłości jest też zakup za pośrednictwem MKA biletów na... wydarzenia kulturalne i usługi. Wszystko dlatego, że elektroniczna karta i aplikacja mobilna mają na dobrą sprawę... nieograniczone możliwości.

 

 

 

(Maciej Skowronek/ko)