Prezes Rady Ministrów: Beata Szydło
Ministerstwo Rozwoju: Mateusz Morawiecki
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego: Piotr Gliński (wicepremier)
Ministerstwo Finansów: Paweł Szałamacha
Ministerstwo Zdrowia: Konstanty Radziwiłł
Ministerstwo Skarbu Państwa: Dawid Jackiewicz
Ministerstwo Cyfryzacji: Anna Streżyńska
Ministerstwo Spraw Zagranicznych: Witold Waszczykowski
Ministerstwo Obrony Narodowej: Antoni Macierewicz
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji: Mariusz Błaszczak
Ministerstwo Edukacji Narodowej: Anna Zalewska
Ministerstwo Sprawiedliwości: Zbigniew Ziobro
Ministerstwo Energetyki:Krzysztof Tchórzewski
Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi: Marek Gróbarczyk
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa: Andrzej Adamczyk
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego: Jarosław Gowin
Ministerstwo Środowiska: Jan Szyszko
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej: Elżbieta Rafalska
Ministerstwo Sportu i Turystyki: Witold Bańka
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi: Krzysztof Jurgiel
Koordynator ds. służb specjalnych: Mariusz Kamiński

 

 

 

 

Szefową Kancelarii Prezesa Rady Ministrów została Beata Kempa. Rzeczniczką prasową rządu będzie Elżbieta Witek. Szefem komitetu stałego Rady Ministrów został Henryk Kowalczyk, a ministrem ds. kontaktów z parlamentem Adam Lipiński. Pierwszym wiceministrem ds. rozwoju oraz ministrem członkiem Rady Ministrów został Jerzy Kwieciński. Konrad Szymański - ministrem ds. europejskich. 


Skład nowego rządu PiS: sylwetki ministrów z Małopolski. ZOBACZ



Komentarze

- Ministerstwo infrastruktury trafia w dobre ręce - tak uważa Jakub Majewski, prezes fundacji ProKolej. Nowym szefem tego resortu w rządzie Beaty Szydło został Andrzej Adamczyk. Ekspert zaznaczył, że nowy minister przez wiele lat zajmował się tematyką transportową w Sejmie. "Pan Adamczyk na pewno jest osobą z dużym doświadczeniem w sektorze transportu. On zna doskonale problemy drogownictwa i kolejnictwa. Myślę, że to dobra podstawa do pracy. Wyzwań jest bardzo dużo. Na kolei jest ich nawet więcej niż w transporcie drogowym" - dodaje Majewski.



Zbigniew Ziobro - najpierw był bliskim współpracownikiem Jarosława Kaczyńskiego, później znalazł się na politycznym marginesie. Dziś wraca jako nowy minister sprawiedliwości, którego środowisko prawników przyjmuje z dużą dozą ostrożności. Jak mówi adwokat wiceprzewodniczący Trybunału Stanu Jacek Dubois, Zbigniew Ziobro nie realizował zadań, które mieściły się w jego kompetencji gdy sprawował poprzednią funkcje w rządzie. Stąd ograniczone zaufanie i sceptyczne podejście.



Zdaniem konstytucjonalisty Jarosława Matwiejuka Zbigniew Ziobro będzie ministrem sprawiedliwości  z dużym doświadczeniem i może je wykorzystać w reformowaniu wymiaru sprawiedliwości. Doktor Jarosław Matwiejuk podkreśla, że przed nowym ministrem wiele wyzwań między innymi kwestia modelu funkcjonowania resortu sprawiedliwości. W ocenie konstytucjonalisty do ważniejszych wyzwań ministra sprawiedliwości w rządzie PiS będzie należało poradzenie sobie z przewlekłością postępowań przygotowawczych i sądowych. 

 

(TVN24/x-news/IAR/RK)