Pływak AZS AWF Warszawa obronił w niedzielę tytuł na 800 m stylem dowolnym, finiszując przed reprezentantem gospodarzy Krzysztofem Pielowskim i Filipem Zaborowskim.

Był to trzeci indywidualny złoty medal Wojdaka w zakończonych w niedzielę w Olsztynie mistrzostwach. Wcześniej był najszybszy również na 400 m i 1500 m st. dowolnym.

Kolejne miejsca w klasyfikacji medalowej przypadły Aleksandrze Polańskiej (GOS Raszyn) i 16-letniej Aleksandrze Knop (UKS 190 Łódź). Obie zdobyły po dwa złote i dwa srebrne medale.

Ostatniego dnia zawodów pływaczki Juvenii Wrocław poprawiły swój rekord Polski w sztafecie 4x100 m st. zmiennym. Alicja Tchórz, Aleksandra Iwanowska, Klaudia Naziębło i Kornelia Fiedkiewicz uzyskały czas 4.06,11, o 1,48 s lepszy od rekordu sprzed dwóch lat.

Nikomu ze startujących w niedzielnych konkurencjach indywidualnych nie udało się uzyskać minimum kwalifikacyjnego do MŚ w południowokoreańskim Gwangju (21-28 lipca). W poprzednich dniach miejsca w kadrze na tę imprezę wywalczyło 11 osób: Alicja Tchórz, Zuzanna Herasimowicz, Katarzyna Wasick, Radosław Kawęcki, Wojciech Wojdak, Konrad Czerniak, Paweł Juraszek, Kacper Majchrzak, Tomasz Polewka, Dawid Szwedzki i Jakub Skierka.

Reprezentacja na seniorskie MŚ będzie liczyła więcej osób, ponieważ znajdą się w niej jeszcze pływacy występujący w sztafetach.

W klasyfikacji klubów najlepiej wypadli zawodnicy AZS AWF Warszawa, którzy zdobyli 16 medali, w tym 9 złotych. Kolejne miejsca zajęły AZS AWF Katowice - 19 medali (8 złotych) oraz Juvenia Wrocław - 13 medali (4 złote).

Startowało 780 zawodniczek i zawodników ze 136 klubów. Młodsi pływacy walczyli również o kwalifikacje na Uniwersjadę w Neapolu (3-14 lipca), ME juniorów w Kazaniu (3-7 lipca), MŚ juniorów w Budapeszcie (20-25 sierpnia) i Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy (EYOF) w Baku (20-28 lipca).