„Nawet Wyspiański nie miał takiego debiutu! ” (na Wawelu – dop.) - skomentowała dr Marta Graczyńska, pełnomocnik Dyrektora ds. Edukacji Zamku Królewskiego na Wawelu, podkreślając jaką szansą na rozwój twórczy młodzieży są tego typu działania edukacyjne.

Prezentowane prace plastyczne uczniów są wynikiem kilkumiesięcznego projektu realizowanego w ramach współpracy szkoły z Zamkiem Królewskim na Wawelu. Podczas jego realizacji  młodzież przyglądała się postaci i twórczości Stanisława Wyspiańskiego podczas zajęć z historii sztuki, języka polskiego, spotkań na Wawelu a doświadczenia te wyraziła twórczo podczas warsztatów ze scenografii, kostiumografii i pleneru na Plantach.

Prace kostiumowe i elementy scenografii , które mogliśmy zobaczyć, wyrosły z inspiracji "Weselem" , natomiast prace plenerowe inspirowane są dziełami  plastycznymi Wyspiańskiego.

- Zapoznanie uczniów na tak wczesnym etapie edukacji z tą twórczością było dla  nich nie tylko interesującym, ale także bardzo wymagającym doświadczeniem. Jestem niezmiernie z nich dumna, bo podjęli to wyzwanie i przygotowali wyjątkową wystawę. To są bardzo młode osoby, uczniowie pierwszych klas, którzy po raz pierwszy mieli kontakt z kostiumem, scenografią  a nawet z pastelem. Cieszę się, że wykazali się wrażliwością twórczą i pokazali swój talent. Bardzo zależy mi na tym, by od początku swej artystycznej edukacji mogli wyjść poza mury szkolne, przełamać schemat tradycyjnej edukacji, mieć żywy kontakt ze sztuką, z instytucjami kultury, móc spotkać się z Mistrzami –  autorytetami w swoich dziedzinach , pracować metodą projektu, pokazywać swoje prace na wystawach. Niezmiernie cieszę się, że osób myślących w taki sposób o edukacji jest więcej i że dzięki współpracy z nimi możemy uczniom stwarzać takie możliwości, kształtować rozwój, zarażać pasją do tworzenia. Jestem ogromnie wdzięczna Działowi Edukacji na Wawelu, którego otwartą postawę najlepiej ilustruje powtarzana przez Dyrektor Graczyńską parafraza „Wawel jest Wasz”, Pani Profesor Akademii Sztuk Pięknych  Monice Wanyurze-Kurosad, która wraz ze swoją asystentką Natalią Grabowską przeprowadziły naszych pierwszaków przez pierwsze próby kostiumograficzne i scenograficzne oraz za uświetnienie naszego wernisażu swoją obecnością Artura Paska- I Wicekuratora Oświaty, p. Agnieszkę Janczyk – kuratorkę wystawy głównej „Wawel Wyspiańskiego – mówi Justyna Kuśnierzowska, Dyrektor Liceum Sztuk Plastycznych Cosinus w Krakowie.

Na wystawie zobaczyć można niezwykły kostium Racheli oraz makiety scenografii a także cykl pasteli, nad powstaniem których czuwali nauczyciele LSP Cosinus – Agnieszka Krzyżanowska-Kajanowicz oraz Jacek Kasjanowicz.

Ekspozycja została uzupełniona pracami uczniów z Liceum Sztuk Plastycznych Cosinus w Warszawie, którzy przyjęli zaproszenie do współpracy i pod okiem Anny Lasik i Małgorzaty Brodowskiej-Jargiło przygotowali rekwizyty m.in. złote rogi, kosę, rogatywkę z pawimi piórami, czapkę Stańczyka, czepiec Panny Młodej.

Wernisaż, który odbył się 18 kwietnia, zgromadził licznych miłośników sztuki. Jednak to jeszcze nie koniec! Wystawa nadal czeka na odwiedzających, zapraszając do odkrywania świata Wyspiańskiego widzianego oczami młodych talentów. Wystawa będzie czynna do 2 czerwca. Wstęp wolny.