Najwięcej wydarzeń odbyło się we wrześniu oraz październiku. Inaugurację projektu stanowił wernisaż wystawy czasowej „Topografia miasta Oświęcimia za czasów austriackich” w dniu 2 września br. Następnie stopniowo realizowane były spotkania w ramach: warsztatów dla dorosłych „Kreatywni historycznie”, historycznych wykładów, warsztatów dla grup przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych „Wyprawy w głąb wystawy” (z uwzględnieniem dzieci z Ukrainy oraz dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi). Nie zabrakło także oprowadzania kuratorskiego po wystawie oraz konkursu historycznego „Igrzyska Historyczne”. Uczestnicy spotkań mieli wyjątkową okazję, by poznać historię Oświęcimia i ziemi oświęcimskiej z okresu panowania cesarzy austriackich. To czas, gdy cesarzowa Maria Teresa wprowadziła nową monetę na terenie byłego księstwa oświęcimskiego, Oświęcim uzyskał połączenie kolejowe z Wiedniem, Warszawą czy Berlinem. Rozegrał się tutaj także epizod wojny prusko-austriackiej w 1866 roku. Podczas zajęć nie zabrakło także opowieści o najważniejszych lokalnych patriotach i społecznikach, którzy budując swą działalnością przyszłe niepodległe państwo polskie, zapisali się wielkimi literami na kartach historii. To m.in. Aleksander Orłowski, ks. Andrzej Knycz, Leon i Awit Szubertowie oraz Antoni Ślosarczyk.

9 listopada o godzinie 11:00 odbędzie się już ostatnie spotkanie w ramach zajęć dla dorosłych - Kreatywni historycznie zatytułowane „Bitwa 1866” połączone z projekcją filmu tematycznego i zwiedzaniem tuneli pod wzgórzem zamkowym. Zapraszamy do zapisów – wstęp bezpłatny ( zgłoszenia przyjmuje Sekretariat pod numerem tel.: 33-842-44-27). Tego samego dnia o godz. 17:00 prof. dr hab. Dariusz Nawrot (Uniwersytet Śląski, PTH oddział zagłębiowski) oraz dr Aleksander Babiński (Muzeum Zamek w Oświęcimiu) wygłoszą wykład zatytułowany „Układ urbanistyczny miasta w XIX wieku” w Sali reprezentacyjnej w Zamku.

Zwieńczeniem całego projektu będzie koncert patriotyczny w wykonaniu zespołu Nivel organizowany z okazji Święta Niepodległości w dniu 11 listopada 2023 roku o godz. 17:00 w Zamku. Ich muzyka cechuje się własną interpretacją tradycyjnych pieśni różnych krajów. W swej twórczości chcą tworzyć alternatywę dla muzyki komercyjnej i radiowej tworząc unikalne, osobiste brzmienia. Bezpłatne wejściówki można uzyskać w Muzeum Zamek oraz w Ratuszu. 

baner-loga-projekt.png (98 KB)