Piotr Michalczewski urodził się 1807 roku w rodzinie ziemiańskiej w Raszówku na Miechowszczyźnie jako syn długowiecznego szlachcica Antoniego Michalczewskiego herbu Prus. W młodości mieszkał w nieistniejącym dziś już od dawna tamtejszym dworze, natomiast późniejsze lata spędził wraz z żoną Elżbietą z Kozłowskich w podkrakowskim Kaczorowie (dziś w granicach miasta). Zmarł w 1886 roku i jest pochowany na Cmentarzu Rakowickim. Nie pozostawił potomstwa.

Zajmował się amatorsko malarstwem. Wielokrotnie w latach 50-tych i 60-tych XIX wieku wystawiał swoje prace w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Część jego obrazów i rysunków zachowała się w niektórych muzeach i bibliotekach polskich a także w zbiorach prywatnych. Najważniejszym jego dziełem jest obraz olejny „Porywanie dzieci polskich w Warszawie przez Moskali w 1831 roku” znajdujący się w Muzeum Warszawy.

Na spotkaniu w Grzymałowie zostaną pokazane publiczności jego prace w formie projekcji wizualnej. Będą też czytane ustępy z pamiętników Girtlera, opisujące Michalczewskiego, z którym autor wspomnień był bardzo zaprzyjaźniony. W części muzycznej spotkania wystąpi znany klawesynista i organista MAREK TOPOROWSKI, który na fortepianie historycznym wykona muzykę z XIX wieku. Usłyszymy także pieśni – Moniuszki i Żeleńskiego z towarzyszeniem fortepianu, w wykonaniu MARTY TRYBULEC. Wstęp wolny.

Spotkanie jest finansowane przez Starostwo Powiatowe w Miechowie.

Patronaty medialne: Radio Kraków i „Wieści Miechowskie”.