UrbanTalk #wyznaczamykierunkimiasta to realizowany przez Wyższą Szkołę Zarządzania i Bankowości w Krakowie cykl wydarzeń poświęconych ekologii i życiu w mieście.

Celem spotkań jest zaangażowanie lokalnej społeczności w debatę o kierunku rozwoju Krakowa i jego wpływie na codzienne życie mieszkańców.

UrbanTalk to panele dyskusyjne, webinary, filmy oraz spotkania edukacyjne z mieszkańcami miasta i dla nich.

23 luty o godzinie 19:00 w Hevre odbędzie się kolejna debata pt.: „Drugie życie zabytku, czyli przenikanie historii do teraźniejszości — rewitalizacja historycznych budynków”.

Zmieniające się potrzeby mieszkańców miast oraz adaptacja do wyzwań społecznych, ekonomicznych oraz klimatycznych powodują, że miasta przechodzą metamorfozy. Efektem tego są zmieniające się funkcje budynków wokół nas. Stuletnie kamienice mieszkalne zamieniają się w biura lub hotele po bardziej, lub mniej udanych remontach i modernizacjach. Są też obiekty, które wiele lat temu zostały zaprojektowane i wybudowane dla przemysłu czy administracji. Fabryki, urzędy, pałace czy kliniki, które stopniowo utraciły swoją funkcję i użyteczność, nie powinny być wyburzane. 

To obiekty, które mocno wpisały się w krajobraz miasta, są cenne pod względem architektonicznym oraz naukowym, a jednocześnie mają ogromny bagaż historyczny. Obarczone są też często dużym sentymentem mieszkańców. Aby nie dopuścić, do tego by niszczały, tracąc swoje walory historyczne, szansą jest danie im drugiego życia. REUSE pozwala nie tylko chronić dziedzictwo, ale jest to odpowiedź na wyzwania klimatyczne. 

Jak szukać nowych funkcji dla takich obiektów, by wykorzystać ich potencjał, nie niszcząc jednocześnie historii miejsca? Niebywale ważny w takim wypadku jest dobry projekt konserwatorski i prace pod okiem ekspertów. Tu nasuwa się kolejne pytanie, gdzie jest granica kompromisu pomiędzy inwestorem a konserwatorem? Nie wolno zapomnieć o dialogu społecznym z mieszkańcami w zagospodarowaniu miejsc zakorzenionych silnie w tkance miasta. Warto zastanowić się także co przyciąga inwestorów do tak trudnej materii, jakimi są np. stare zabytkowe fabryki. A może to miasto, a nie prywatni inwestorzy powinno nabywać takie obiekty? Czy to jest gwarancja zachowania ich w niezmienionej formie? Jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania? To tylko kilka pytań, które pozwolą zastanowić się nad tym, jak zaopiekować się budynkiem zabytkowym, by go ratować, remontować oraz rewitalizować. W taki sposób, by zachować cenne detale i nasiąknięte historią cegły, a nowa funkcja mogła pisać bez zgrzytu nowe rozdziały historii tych nieruchomości.

Gośćmi najbliższej debaty będą:
- Dawid Sporysz, Dyrektor Zarządzający Noho Investment sp. z o.o.
- dr inż. arch. Dominika Długosz, Architektka
- Wojciech Miecznikowski, Architekt

- Dr inż. arch. Filip Suchoń, Adiunkt w Katedrze Urbanistyki i Architektury Struktur Miejskich, na Wydziale Architektury PK.
Spotkanie poprowadzą aktywistka Izabela Chyłek radna Edyta Kruk oraz dr Borys Makary Wicekanclerz Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości. 

Wydarzenie będzie transmitowane na Facebooku i YouTube Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Krakowie. Mieszkańcy natomiast będą mogli włączyć się w debatę poprzez zadawanie pytań online.

Więcej informacji na temat zielonej inicjatywy znajdziecie na www.wszib.edu.pl/urbantalk