Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

„Od powstań śląskich do Mauthausen – bohaterskie życie Henryka Sławika”

  • Nasze akcje
  • date_range Poniedziałek, 2018.11.05 11:09 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:40 )
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie i Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” zapraszają na wykład pt. „Od powstań śląskich do Mauthausen – bohaterskie życie Henryka Sławika”. Wygłosi go 7 listopada 2018 pan Michał Luty, Prezes Katowickiego Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Węgierskiej im Henryka Sławika i Józefa Antalla, były wiceprezydent Katowic, animator obchodów Dnia Węgierskiego w Katowicach.

Henryk Sławik, uczestnik wszystkich trzech powstań śląskich, działacz Polskiej Partii Socjalistycznej, dziennikarz, zaś w czasie II wojny światowej jeden z organizatorów pomocy polskim uchodźcom, w tym kilku tysiącom Żydów, którzy znaleźli się wówczas na Węgrzech. Aresztowany w roku 1944 po wkroczeniu Niemców na Węgry, został zamordowany w niemieckim obozie koncentracyjnym Mauthausen-Gusen. Prelekcja przybliży słuchaczom nie tylko szczegóły heroicznego życiorysu Henryka Sławika, ale także dzieje uczczenia jego bohaterskiej postawy oraz sposoby upamiętniania, szczególnie na Śląsku. 

Zapraszamy 7 listopada o godz. 18.00 do Centrum Edukacyjnego IPN „Przystanek Historia” w Krakowie przy ul. Dunajewskiego 8 (wejście na rogu z ul. Garbarską).  
 


 

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie zaprasza 9 listopada 2018 r. o godz. 17.00 na wernisaż wystawy „Otwórzmy drzwi do wolności. Janusz Kurtyka 1960-2010”, autorstwa dr Cecylii Kuty i dr. hab. Filipa Musiała.

Wystawa prezentuje postać dr. hab. Janusza Kurtyki, tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. Ówczesny prezes Instytutu Pamięci Narodowej został przedstawiony na tle najnowszej historii Polski, jako istotny uczestnik debaty publicznej, skoncentrowanej na procesie wychodzenia z komunizmu i powinnościach państwa w tym zakresie.

Bohater naszej wystawy, historyk badający wieki średnie i dzieje najnowsze Polski, w latach 2000-2005 pełnił funkcję dyrektora Oddziału IPN w Krakowie, a później do roku 2010, prezesa IPN.

Wystawa została wzbogacona o artefakty, które udostępniła rodzina Janusza Kurtyki oraz o materiały multimedialne, w tym filmy prezentujące postać prezesa IPN. Ekspozycję można będzie oglądać do 31 stycznia 2019 r. w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Krakowie, przy ul. Dunajewskiego 8 (wejście na rogu z ul. Garbarską).

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię