1. Czy najlepiej zarabiający Polacy powinni płacić wyższe niż dotychczas podatki?
Jestem zwolennikiem progresji podatkowej. Mniej zarabiający płacą mniej, ci, którzy zarabiają więcej – więcej. Wąskie grono osób posiadających dochód powyżej 500 000 zł miesięczne powinno płacić najwyższą stawkę podatkową. Razem proponuje próg 75%. Warto podkreślić, że obejmie on dochody powyżej kwoty 500 000 zł, a nie jej całość.

2. Czy wiek, w którym Polacy przechodzą na emeryturę, powinien być obniżony?
To zależy od sytuacji pracowników. Wiek emerytalny powinien być dostosowany do charakteru pracy i ponoszonych w jej ramach „kosztów zdrowotnych”. Samo obniżenie wieku emerytalnego nie przyniesie poprawy jakości życia emerytów i emerytek. Kluczową sprawą jest ustanowienie emerytury obywatelskiej (w wysokości wystarczającej na utrzymanie).

3. Czy Narodowy Fundusz Zdrowia powinien być zlikwidowany, a służba zdrowia finansowana bezpośrednio z budżetu państwa?
Tak. Znane mi przykłady z innych krajów europejskich (m. in. z Wielkiej Brytanii) dowodzą, że taka forma finansowania najlepiej zabezpiecza potrzeby społeczeństwa.

4. Czy euro powinno zastąpić złotówkę?
W obecnej sytuacji zdecydowanie nie. Niechybnie zaowocowałoby to problemami, których doświadczyli Grecy i Hiszpanie. Debatę nad przyjęciem euro można rozpocząć dopiero, gdy polska gospodarka osiągnie odpowiednią siłę i stabilność.

5 Czy Polska powinna przyjąć określoną liczbę uchodźców z krajów Bliskiego Wschodu ogarniętych konfliktem?
Tak. To sprawa oczywistej moralności oraz zobowiązań międzynarodowych. Należy udzielić pomocy potrzebującym i dać wyraźny odpór rasistowskim stereotypom wobec osób szukających ratunku w Europie.


6. Czy aborcja powinna być całkowicie zakazana, podobnie jak in vitro?
Nie. Szanuję moralne argumenty obu stron debaty, jednak jestem przeciwny stosowaniu nieskutecznych i wątpliwych etycznie zakazów, które owocują rozwojem podziemia aborcyjnego, dramatem wielu kobiet. Za priorytet uważam szeroki dostęp do antykoncepcji i edukacji seksualnej.

7. Czy ustawa o związkach partnerskich powinna zostać uchwalona czy odrzucona przez parlament?
Uważam, że powinna zostać przyjęta. Jej uchwalenie będzie mieć pozytywny wpływ na życie wielu osób.

8. Czy gimnazja powinny zniknąć z systemu polskiej edukacji?
Powinny, ale nie w najbliższym czasie. Wprowadzenie gimnazjów miało w zamyśle autorów reformy służyć wyrównywaniu szans edukacyjnych. W praktyce skutek jest często wręcz przeciwny. Nie jestem zwolennikiem gimnazjów, jednak nie chciałbym, by w najbliższych latach przeprowadzano kolejną reformę. Oświata źle znosi tak radykalne zmiany. W obecnej sytuacji należy położyć nacisk na odpowiednie przyjęcie sześciolatków, wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie dobrej edukacji dzieciom i młodzieży spoza dużych miast.

9. W jakim wieku dzieci powinny rozpoczynać naukę szkolną?
Jestem ostrożnym zwolennikiem przyjęcia sześciolatków do szkół. Przede wszystkim - szkoły muszą im zapewnić odpowiednie warunki.

10. Czy powinna być wprowadzona powszechna opłata audiowizualna?
Nie. Obecny system abonamentowy nie spełnia swoich założeń. Jestem zwolennikiem edukacyjnej i kulturalnej roli mediów publicznych. Jeśli spełniałyby te funkcje (co oznaczałoby brak reklam i konkurowania na programy rozrywkowe z mediami komercyjnymi), byłbym skłonny uznać postulat wprowadzenia powszechnej opłaty za zasadny. Media publiczne najlepiej finansować bezpośrednio z budżetu lub wpływów z reklam w stacjach komercyjnych.