Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Zofia Stryjeńska w tarnowskim Muzeum Okręgowym

  • Kultura
  • date_range Czwartek, 2017.02.09 12:23 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:47 )
Kolekcja 33 prac Zofii Stryjeńskiej zdeponowana w tarnowskim Muzeum została poddana specjalnej konserwacji. Obrazy Zofii Stryjeńskiej będzie można podziwiać w Galerii Miejskiej „Panorama” na Dworcu PKP od 13 lutego.

Fot. Muzeum Okręgowe w Tarnowie

Posłuchaj co mówi Andrzej Szpunar dyrektor muzeum okręgowego w Tarnowie
Obrazy Zofii Stryjeńskiej w Tarnowie

Kolekcja 33 prac autorstwa Zofii Stryjeńskiej zdeponowana w tarnowskim Muzeum w listopadzie 1992 roku, jest darem księdza prof. Alojzego Nosala dla miasta Tarnowa. Powstała  we Francji na zamówienie księdza Nosala pochodzącego z Dębicy. Obrazy przedstawiają tematy typowe dla autorki: postaci, sceny biblijne, polską wieś, stroje i tańce ludowe. Wszystkie prace są sygnowane. Datowane głównie na lata: 1939 (wykonane na papierze) i około 1960 roku (gwasze na płótnie). 

Prezentowana wystawa po raz pierwszy pokazuje prace po pełnej, profesjonalnej konserwacji przeprowadzonej w 2016 roku. Pierwszy etap obejmował zabiegi przy 14 rysunkach wykonanych na podłożu papierowym. Drugi polegał na wykonaniu konserwacji 19 obrazów namalowanych na płótnie. Wszystkie obrazy odczyszczono, usunięto plamy z powierzchni papieru, spękania i odspojenia warstwy malarskiej, starannie uzupełniono ubytki. A także scalono je kolorystycznie. Konserwacja ta była niezbędna, gdyż rysunki zostały wykonane na papierze niskiej jakości technikami wodnymi (tempera, akwarela, gwasz). Z kolei spękanie warstwy malarskiej na obrazach było  wynikiem degradacji spoiwa i słabej przyczepności farby wodnej do podłoża - płótna o grubym splocie. Artystka wykorzystywała do swoich prac farby i materiały nie najlepszej jakości, co wynikało z jej trudnej sytuacji materialnej, w której się znalazła po wojnie, na emigracji.

Dzięki przeprowadzonej konserwacji poprawie uległy właściwości chemiczne papieru na którym wykonano prace. W przypadku wszystkich obiektów skutecznie zahamowano procesy postępującej degradacji a tym samym podniesiono estetykę prac. Dodatkowo rysunki na papierze oprawiono w nowe, bezpieczne dla obiektów, bezkwasowe pasee-partout. Wszystkie obrazy zostały oprawione w nowe ramy z profesjonalnym szkłem, odcinającym promieniowanie UV, co znacznie pozwala eksponować je w możliwie bezpieczny sposób, jednak nie dłużej niż przez 3 miesiące w roku.

Zofia Stryjeńska (1891 Kraków - 1976 Genewa) - uważana za najwybitniejszą polską malarkę okresu międzywojennego w Polsce. Oprócz malarstwa uprawiała grafikę użytkową, ilustrację książkową, zajmowała się scenografią, wystrojem wnętrz, dekorację architektoniczną, tkaniną, a także m.in. projektowaniem zabawek i dekoracją porcelanowych talerzy. Za życia honorowana i odznaczana. W 1925 roku zdobyła Grand Prix na Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu w 4 dziedzinach: dekoracja architektury, tkanina, plakat oraz dyplom honorowy w dziedzinie zabawkarstwa. Po wojnie jej twórczość była popularyzowana dzięki licznym reprodukcjom i pocztówkom. Jednak jej sukcesom artystycznym, nie towarzyszyła pomyślność w życiu osobistym. Niezwykle barwna i ekscentryczna postać, znacznie wyprzedzająca swoją epokę. Jej prace charakteryzuje indywidualny i łatwo rozpoznawalny styl, geometryczna uproszczona kompozycja, znakomite wyczucie płaszczyzny, rytmiczna linia i charakterystyczna żywa paleta barw. Jej niewątpliwą zasługą jest wprowadzenie do sztuki polskiej motywów ludowych, jako równoprawnych elementów sztuki współczesnej. 

 "Zofia Stryjeńska"  wystawa  w  Galerii „Panorama”, Dworzec PKP w Tarnowie 
Wernisaż: 13 lutego, godz. 18.00
Wystawa  czynna do 09.04.2017
 

 

 

(Kamil Wszołek/Muzeum Okręgowe w Tarnowie/ew/jd)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię