To opowieść o pierwszej na świecie żeńskiej załodze, która wzięła udział w niebezpiecznych i wyczerpujących regatach dookoła świata w 1989. Na jej czele stanęła Amerykanka Tracy Edwards, która swą niezłomną i buntowniczą postawą rozsierdziła ówczesne media i zdominowane przez mężczyzn środowisko międzynarodowych żeglarzy. Historia młodej, niezwykle zdeterminowanej kobiety pokazuje, że przebijanie szklanego sufitu jeszcze nigdy nie było tak porywające.

Film sytuuje widzów w samym centrum gorących wydarzeń: ogłoszenia przez Edwards udziału w regatach, zmagania się z nagonką mediów i środowiska, spektakularnego pozyskania funduszy na rejs. Edwards wyrasta w „Maiden” nie tylko na buntowniczkę, ale i na charyzmatyczną liderkę, która nie cofnie się przed niczym, by osiągnąć swój cel. Powie: „To jest coś co musiałam zrobić”. Nie tyle po to, by zwyciężyć w zawodach, ale po to, by stanąć w wyścigu o szacunek, uznanie i należne kobietom miejsce. Przeszkodą okazały się bowiem nie tylko fale, ale też i uprzedzenia, wzmacniane prze media stereotypy i kpina. Gdy na mecie poszczególnych etapów wyścigu inni żeglarze mówili o strategii czy warunkach żeglugi, dziewczyny musiały odpowiadać na pytania dotyczące kłótni w załodze, czy rodzajów kremów do opalania, jakich używają na pokładzie. Płynąc pod prąd odpowiadały jednogłośnie: „Nie chciałyśmy zwykłej pracy, tylko przygody”.

Przygoda okazała się ekstremalna. Wyobrażacie sobie co dziesięć minut zderzać się ze ścianą? Tego właśnie doświadczały na oceanie bohaterki „Maiden”. Szkoda, że tak wciągająca historia przedstawiona na ekranie zatrzymuje się wyłącznie na 1989 roku. Niestety nie dowiadujemy się, jak udział w regatach dookoła świata wpłynął na losy młodych kobiet, jak je ukształtował, co zmienił, z jakim bagażem wróciły do swoich domów? Pytania pozostają otwarte.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

Urszula Wolak