Jedna z najbardziej cenionych polskich galerii sztuki współczesnej  w ramach akcji tarnowskich instytucji kultury „Kultura w domu” zachęca do  wirtualnego spotkania ze sztuką i jej twórcami.  .Wprawdzie chwilowo nie jest dostępna  prezentowana w  oddziale w budynku dworca PKP wystawa „Czas wolny, czas zatrzymany”, z wyjątkową  pracą Mirosława Bałki z kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej – kolumną z klepek parkietu Galerii Foksal  ale można spotkanć się z arystą w inny sposób . Mirosław Bałka, jeden z najbardziej cenionych w świecie polskich artystów wspólnie ze swoimi studentami z Pracowni Działań Przestrzennych ASP w Warszawie gościł w BWA w 2017 roku. W dniu urodzin BWA Tarnów, które galeria obchodzi 10 maja na pamiątkę rozpoczęcia działalności w Pałacyku Strzeleckim, odbyło się spotkanie z Mirosławem Bałką, który opowiedział nie tylko o tarnowskiej pracy, ale także o swoich innych mniej i bardziej znanych dziełach. Nie zabrakło komentarza do najważniejszych prac, takich jak „Pamiątka Pierwszej Komunii” (w kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi) czy ”How It Is” zrealizowanej w Hali Turbin londyńskiego Tate Modern. Polecamy! Spotkanie prowadziła Ewa Łączyńska-Widz. W tle wystawa „Miłosny performans” kuratorowana przez Zofię Krawiec.

Galeria udostępnia  zapis video spotkania :  https://www.youtube.com/watch?v=k5sHWmINFuA

Z pozostałymi pracami z kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej można zapoznać się na stronie Fundacji: http://www.fundacjamuzeum.pl/

Kolejna propzycja tarnowskiego BWA to : 

 

„Pociąg do opowieści” - zeszyt zabaw literacko-rysunkowych dla dzieci. Celem zadań jest uczenie sztuki opowiadania, a każde ćwiczenie rozwija inną umiejętność – między innymi budowania postaci, metafor oraz prostych fabuł.    

Książka jest uwieńczeniem serii warsztatów pod tym samym tytułem, poprowadzonych przez Maję Starakiewicz w BWA Tarnów. Podczas zajęć uczestnicy próbowali wypowiadać się zarówno przez tekst, jak i przez obraz. Publikacja prezentuje wybrane ćwiczenia, które najlepiej przyjęły się podczas warsztatów.

Książka do pobrania - kliknij tutaj!
http://www.bwa.tarnow.pl/media/maja_starakiewicz-poci%C4%85g_do_opowiesci.pdf
http://www.bwa.tarnow.pl/4,796,edukacja,pociag-do-opowiesci---ksiazka-do-pobrania.html

Można wydrukować  książki w całości (ćwiczenia są ułożone w porządku od najprostszych do trudniejszych).

Książka jest udostępniona na licencji CC-BY-NC-ND 3.0 PL.

https://www.youtube.com/watch?v=eIGTFLalaK8

­­­­­­­­­­­___________________________________________________________________________

Maja Starakiewicz – studentka grafiki na ASP w Krakowie, współautorka spektaklu rysunkowego „Lustro zwielokrotnione”, autorka ilustracji, komiksów i infografik. Współpracowała m.in. z Korporacją Ha!Art, Festiwalem Themersonów, Muzeum Narodowym w Krakowie. Laureatka nagrody Województwa Małopolskiego Ars Quaerendi oraz stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Maja Starakiewicz otrzymała wyróżnienie za książkę "Pociąg do opowieści" w konkursie See&Say 2016 (kategoria Graphic design, Ilustracja).

Koncepcja ćwiczeń, ilustracje i projekt okładki: Maja Starakiewicz
Skład: Maja Starakiewicz, Karolina Sroka

© Wydawca Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie, 2016

Projekt współfinansowany z budżetu Miasta Tarnowa
 

 

J.druzynska/mat.pras