W Kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie 26 lipca o godz. 18.30 odbędzie się premiera opery „Joanna D’Arc” przygotowanej przez Krakowski Teatr Scena STU.

Spektakl reżyseruje amerykańska kompozytorka Noa Ain, która jest jednocześnie autorką muzyki oraz libretta. Wydarzenie znalazło się w programie Nocy Cracovia Sacra i jest specjalną propozycją dla uczestników Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

„Joanna D’Arc” to wyjątkowy w repertuarze Teatru STU spektakl, nawiązujący do muzycznych tradycji krakowskiej sceny. Historia francuskiej bohaterki i świętej Kościoła, zaprezentowana zostanie w wyjątkowej formie muzycznego monologu – opery na jeden głos. W krakowskim przedstawieniu w roli Joanny D’Arc wystąpi znakomita sopranistka Marzena Lubaszka.

Wstęp na wydarzenie jest wolny. W Teatrze STU operę będzie można zobaczyć od listopada.

 

Podczas, towarzyszącego ŚDM, Festiwalu Młodych zaplanowano blisko 250 wydarzeń: koncertów, wystaw, spektakli, projekcji filmowych. W sumie działać będzie 16 scen festiwalowych. Pierwsze koncerty rozpoczną się we wtorek 26 lipca już o godzinie 9 .  

Festiwalową działaność sceny w Rynku Głównym zainaguruje o 10.30 Banuev, argentyński chór wspólnoty Buenos Aires dla Nowej Ewangelizacji, który zaprezentuje pieśni ze swojego repertuaru oraz fragmenty oratorium poświęcone świętemu Maksymilianowi Kolbe "Only love creates".

 

O godznie 20 na scenie w Rynku Głównym rozpocznie się jedyny jazzowy koncert podczas Festiwalu, kantata Joachima Mencla do poezji Karola Wojtyły pt. „Miłość mi wszystko  wyjaśniła”.

Kantata jest zbiorem zarówno pieśni jak i utworów instrumentalnych zainspirowanych konkretnymi wierszami Karola Wojtyły.  Wśród wykonawców na scenie pojawią się m in. Ewa Bem, Jorgos Skolias, Mietek Szcześniak, Tomasz Kudyk, Jan Pilch, Maciej Sikała.Na fortepianie zagra kompozytor, aranżer  Joachim Mencel . Wystąpi także Orkiestra   Akademii Beethovenowskiej oraz  Chór Chłopięcy Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie

Program Festiwalu Młodych : http://www.radiokrakow.pl/kultura/festiwal-mlodych-sdm/

 

We wtorek o godz. 21 w Operze Krakowskiej w ramach Nocy Cracovia Sacra odbędzie się premiera widowiska muzycznego "Święty" w reżyserii Michała Zabłockiego.

Pomysłodawcą widowiska jest Krzysztof Odrobina z Przytkowic. Muzyczny spektakl przypomina w niebanalny sposób proces beatyfikacji Jana Pawła II. Narratorem jest postać adwokata diabła, w którą wcieli się Jan Nowicki .

- Adwokat diabła podpowiada, że bycie świętym jest ponad ludzkie siły i przedstawia na to swoje argumenty - mówi reżyser Michał Zabłocki    

W widowisku udział biorą m in  Urszula Grabowska, Radosław Krzyżowski, Czesław Mozil oraz Kuba Badach, Natalia Niemen, Magda Steczkowska, Hanka Wójciak, Andrzej Lampert, Mateusz Nagórski a także chór „Passionart” pod dyrekcją Marcina Wróbla.

Multimedialne widowisko dwa dni później, we czwartek  28.07 o godzinie  21 będzie można obejrzeć na wadowickim rynku w ramach spotkań Światowych Dni Młodzieży.

 

Na kameralny koncert do pięknych ogrodów klasztoru Karmelitów na Piasku zaprasza Piwnica św. Norberta prowadzona przez znanego krakowskiego flecistę Stefana Błaszczyńskiego. W koncercie "Śpiewaj Panu Cała Ziemio" zabrzmią utwory krakowskich kompozytorów, ale także pieśni z innych regionów świata. Artyści m in. wykonają utwory z Korsyki, Bałkanów, Rosji, Ukrainy, Gruzji. Zabrzmią także fragmenty ormiańskiej liturgii.

- Będzie dużo odcieni wielokulturowych, ale wszystko będzie zatopione w klimacie tego czasu, tego spotkania, tej duchowości chrześcijańskiej i  spotkania z Papieżem – mówi Stefan Błaszczyński.

Koncerty Piwnicy Sw. Norberta odbęda się 26 lipca o 20.30 i 27 lipca o 20. Wstęp wolny.

 

W ramach Nocy Cracovia Sacra Klasztor OO. Karmelitów na Piasku przy współpracy z Muzeum Historii Fotografii w Krakowie przygotował wystawę w klasztornym muzeum i na krużgankach, poświęconą tematyce karmelitańskiej.

Wystawa dotyczy początków Zakonu w Ziemi Świętej oraz jego rozwoju w Europie. Na ekspozycji pokazany został bogaty księgozbiór, w tym takie dzieła jak np.: księgi Świętosława Milczącego, Baltazara Behema, Antona Schneebergera, biskupa Tomickiego czy też króla Zygmunta Augusta. Jedną z najciekawszych pozycji jest Graduał karmelitański z 1644 roku, który jest największym polskim, iluminowanym kodeksem z epoki baroku.

Kolejna część wystawy poświęcona została bł. o. Hilaremu Januszewskiemu, będącego patronem Karmelitańskich Dni Młodzieży w 2016 roku. Zamykać ją będzie wystawa fotograficzna pt: „Sankt Petersburg oczami Aniołów - Widok z Soboru Św. Izaaka”, przygotowana przez Państwowe Muzeum „Sobór Św. Izaaka” w Sankt Petersburgu, prezentująca 25 prac autorstwa Eugeniusza Mochorewa.

Wystawa czynna w dniach 24–27 lipca w godzinach 14:00-20:00.

 

Polecamy także wystawy w Cerkwi pod wezwaniem Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny przy ulicy Szpitalnej 24. W wyremontowanych  piwnicach z XV wieku oglądać można wystawę fotograficzną pt. „Kolory Prawosławia”. Na ekspozycji zdjęcia pokazujące wszystkie możliwe elementy życia prawosławnego w Polsce zarówno w tym małych miejscowościach na wschodzie Polski  jak Grabarka, Jabłeczna Supraśl jak i w dużych ośrodkach, w Krakowie czy w Warszawie.

Druga wystawa to "Jerzego Nowosielskiego Ikonostas i polichromie w Cerkwi”. Jerzy Nowosielski malarz, rysownik scenograf uważany jest za jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy ikon. Dla krakowskiej cerkwi wykonał m in polichromię  przedstawiającą Bogurodzicę w otoczeniu proroków a także wiele ikon przedstawiających Matkę Bożą, św. Jana Teologa czy sceny z życia Mikołaja Cudotwórcy. Autorstwa Nowosielskiego jest również znajdująca się w cerkwi Golgota.

Wystawy czynne są do 31 lipca w godz. 10 – 18

 

jdruzynska