Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

"Manifestacja romantyczna" Jerzego Beresia znów na Rynku Głównym w Krakowie

  • Kultura
  • date_range Czwartek, 2017.11.16 14:23 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:54 )
W sobotę 18 listopada doszło do odtworzenia "Manifestacji Romantycznej" - jednego z najbardziej niezwykłych dzieł krakowskiego rzeźbiarza Jerzego Beresia.

Fot. Marek Lasyk

Bettina Bereś i Jerzy Hanusek z Fundacji im. Marii Pinińskiej-Bereś i Jerzego Beresia
Rekonstrukcja performensu Jerzego Beresia "Manifestacja Romantyczna"

"Manifestacja romantyczna" jest żywym pomnikiem heroicznego zrywu Solidarności z lat 1980-81. Jego pierwsze wykonanie odbyło się 18 listopada 1981 roku, a zrealizowane przez autora rocznicowe powtórzenia odbyły się w latach 2000, 2006 i 2011. A także w 2014 roku, dwa lata po śmierci artysty, z udziałem m.in jego córki Bettiny Bereś.  

Jerzy Bereś (1930-2012) jest jednym z najwybitniejszych polskich artystów drugiej połowy XX wieku, znakomitym rzeźbiarzem i prekursorem sztuki akcji: swoje działania robił, gdy w sztuce słowo performens nie było jeszcze używane. Program „Manifestacji romantycznej” artysta opracował już w roku 1975. Polegał on na rozpaleniu na jakimś rynku miejskim pięciu ognisk: NADZIEI, WOLNOŚCI, MIŁOŚCI, GODNOŚCI I PRAWDY. Wiązki drewna, służące do rozpalenia ognia, przywiązane były do toczonego przez artystę Wózka; po ich spaleniu zastąpić je miały zawieszone w ich miejscu dzwonki. Artysta planował, że akcja będzie powtarzana co roku.

Przez kolejnych sześć lat próby przeprowadzenie Manifestacji Romantycznej nie udawały się ze względu na zakazy władz totalitarnego państwa. Dopiero 18 listopada 1981, w krótkim okresie większej swobody, związanym z istnieniem Solidarności, Manifestacja Romantyczna mogła się odbyć po raz pierwszy. Niecały miesiąc później został ogłoszony w Polsce stan wojenny, zamrażający wolnościowe aspiracje Polaków na niemal całą dekadę lat 80.

Tym razem do wznowienia "Manifestacji Romantcznej" doszło dzięki staraniom Bunkra Sztuki i Wydziału Intermediów ASP w Krakowie. Na Rynku Głównym znów zapłonęło 5 ognisk - ognisko wolności, godności, miłości, nadziei i prawdy.

Organizatorzy: Fundacja im. Marii Pinińskiej-Bereś i Jerzego Beresia, Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie, Intermedia / Kraków – Wydział Intermediów ASP w Krakowie, Pracownia Sztuki Performance

Współpraca: Muzeum Narodowe w Krakowie

Wydarzenie pod patronatem Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa

 

jn/mat. prasowe

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię