Wielkie porywy serca, wichry namiętności, ale też powoli kiełkujące uczucia, łączące kochanków na przekór wszystkiemu. Miłość ma wiele twarzy i lubi kpić sobie z ludzkich planów. Jej rozliczne wcielenia zaprezentowane zostaną w czasie siódmego, przedostatniego już tygodnia kinobrania, odbywającego się pod hasłem „M jak Miłość”.

W programie znalazły się słynne historie miłosne, pochodzące z kart literackich klasyków, takich jak Anna Karenina oraz Małe kobietki. Opublikowane zaledwie w odstępie jednego roku powieści, skupiają się na losach młodych kobiet, szukających miłości
w pełnym konwenansów świecie końca XIX wieku. Sporo o ograniczających swobodę tradycjach wie księżniczka Anna z Rzymskich wakacji, grana przez zjawiskową Audrey Hepburn. Szukając wolności, arystokratka przemierza incognito piękny Rzym u boku planującego artykuł o jej eskapadzie dziennikarza (Gregory Peck). 

O swobodę w realiach konserwatywnej Ameryki lat 50., walczą bohaterki pełnego delikatności melodramatu Todda Haynesa Carol, które dzieli wiek, pozycja społeczna i życiowy bagaż, lecz łączy wielka namiętność (w ich rolach Cate Blanchett i Rooney Mara). Brutalnego zderzenia z rzeczywistością doświadcza natomiast poruszająca się w sferze romantycznych marzeń i fantazji wyrafinowana Blanche DuBois z Tramwaju zwanego pożądaniem - legendarnej adaptacji sztuki Tennessee Williamsa, z Marlonem Brando i Vivien Leigh. 

Znakomitą oprawę muzyczną dla wzruszających historii miłosnych gwarantują głośne musicale: Narodziny gwiazdy oraz La La Land. Pierwszy z filmów jest odświeżoną wersją klasycznego love story, po raz pierwszy obecnego na wielkim ekranie ponad 80 lat temu. Tym razem w rolę utalentowanej dziewczyny, którą pod swoje skrzydła bierze doświadczony (i nieco przebrzmiały) artysta, znakomicie wcieliła się Lady Gaga. Drugi
z tytułów, widowiskowe dzieło Damiena Chazelle’a z hipnotyzującym duetem Emma Stone-Ryan Gosling, to pełnometrażowa piosenka o ambicji, trudnościach życia we dwoje oraz miłości do jazzu i kina. Muzycznych brzmień nie brakuje także w Zimnej wojnie Pawła Pawlikowskiego – nominowanym do Oscara, przejmującym portrecie miłości niemożliwej, ze znakomitą Joanną Kulig i bogartowskim Tomaszem Kotem.

Lekkości i humoru do kinobraniowego zestawu dostarczają komedie. W centrum Niedobranych Jonathana Levine’a znajduje się piękna i utalentowana Sekretarz Stanu (Charlize Theron), która po latach spotyka znajomego z dzieciństwa, niepokornego dziennikarza politycznego (Seth Rogen). Choć wiele ich różni, wzajemna współpraca staje się dla obu stron ucieczką od trudów codzienności i nieśmiałym początkiem wielkiego uczucia. Z humorem, ale także typową dla siebie ekscentrycznością, o miłości opowiada Woody Allen w filmie W deszczowy dzień w Nowym Jorku. Będąca peanem ku czci uwielbianego przez reżysera „Wielkiego Jabłka” produkcja, przedstawia losy nastolatków (Elle Fanning i Timothée Chalamet), którzy wikłają się w serię niezwykłych spotkań w słynnej metropolii.

Dużą dawkę humoru zapewnia wielokulturowa komedia Za jakie grzechy, dobry Boże? – niekwestionowany hit francuskich kin (12 milionów widzów!), z brawurą portretujący współczesne społeczeństwo, w którym mieszają się kultury, religie i obyczaje. Świat, przyjmowany przez młodych za coś oczywistego, stanowi poważne wyzwanie dla starszego pokolenia. Widać to zwłaszcza na przykładzie Claude’a (Christian Clavier)
i Marie (Chantal Lauby), których trzy córki pobierają się kolejno z Arabem, Żydem i Chińczykiem. Z licznymi różnicami kulturowymi mierzy się także Kumail z I tak cię kocham (w tej roli Kumail Nanjiani), którego rodzice uparcie starają się ożenić z porządną pakistańską dziewczyną, mimo że chłopak jako obiekt swoich miłosnych westchnień wybrał już Amerykankę Emily (Zoe Kazan). Ponadczasowy (dosłownie!) wymiar miłości, w nietuzinkowy sposób ujmuje przepełniona melancholią francuska komedia Poznajmy się jeszcze raz, której bohater otrzymuje wyjątkowy prezent: bilet na spersonalizowaną wyprawę w przeszłość do roku 1974, kiedy to poznał swoją żonę.

„M jak Miłość” to także tytuł specjalnej kolekcji, dostępnej od 14 sierpnia w wirtualnej sali Kina Pod Baranami, na www.e-kinopodbaranami.pl. Zestaw składa się z filmów skupionych wokół wielowymiarowego i wciąż zagadkowego uczucia miłości.

Jego istotę starają się odkryć twórcy z rozmaitych zakątków świata. W Przed północą Amerykanin Richard Linklater dopisuje ostatni rozdział do swojej romantycznej trylogii z Ethanem Hawke i Julie Delpy w rolach głównych. Hiszpański mistrz kina Pedro Almodóvar poprzez postać graną przez Penélope Cruz w Przerwanych objęciach przygląda się miłości, wdzięczności i pożądaniu. Z naukową wnikliwością, fizyczny aspekt uczucia zgłębia legendarna polska seksuolożka Michalina Wisłocka w Sztuce kochania. Polski punkt widzenia uzupełnia nagrodzony na Krakowskim Festiwalu Filmowym dokument Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham Pawła Łozińskiego, który z wrażliwością podpatruje trudne, psychoterapeutyczne spotkania matki i córki.

Z zaciekawieniem międzyludzkiej bliskości przygląda się dokumentalista Erik Gandini w Szwedzkiej teorii miłości. Na tajemnice uczucia poetyckim okiem spogląda Ildikó Enyedi w nagrodzonym Złotym Niedźwiedziem filmie Dusza i ciało, którego akcja toczy się w jednym z najmniej romantycznych miejsc na świecie: przemysłowej rzeźni. Japoński punkt widzenia oferuje Blask Naomi Kawase – skupiony wokół zmysłu wzroku, przepięknie oświetlony i promieniujący ciepłem melodramat.

Wakacyjny festiwal Letnie Tanie Kinobranie to nie tylko tradycyjne projekcje kinowe, ale również seanse pod gwiazdami w przestrzeni renesansowego Pałacu pod Baranami oraz akcja Zbieraj KINO (osiem obejrzanych filmów to jeden bilet gratis).
Po emocjonujących pokazach filmowych, na widzów czeka strefa relaksu z wygodnymi leżakami na tarasie Kina.

Seanse w kinie odbywają się z zachowaniem wszystkich zaleceń sanitarnych.
Na terenie kina rozmieszczone są punkty odkażania rąk, a w salach kinowych dostępne jest co drugie miejsce. Podczas wizyty w kinie nosimy maseczki zakrywające usta i nos.

Pełen wykaz tytułów oraz harmonogram projekcji dostępny na stronie www.kinopodbaranami.pl.

Filmy w oryginalnych wersjach językowych z polskimi napisami.

Wybrane polskie i zagraniczne filmy również z angielskimi napisami.

Bilet na każdy film w cenie 9 złotych (z wyjątkiem “Dziesięciu strzałów w dziesiątkę”, czyli 10 filmowych hitów po 10 zł.)

 

 

PROGRAM:

TYDZIEŃ 7. (14 – 20 sierpnia) M jak Miłość

 

ANNA KARENINA | ANNA KARENINA (Joe Wright) GB/FR 2012, 130' EN      

CAROL | CAROL (Todd Haynes) GB/US 2015, 118’ EN

I TAK CIĘ KOCHAM | THE BIG SICK (Michael Showalter) US 2017, 120' EN

LA LA LAND | LA LA LAND (Damien Chazelle) US 2016, 126’ EN          

MAŁE KOBIETKI | LITTLE WOMEN (Greta Gerwig) US 2019, 134’ EN   

NARODZINY GWIAZDY | A STAR IS BORN (Bradley Cooper) US 2018, 135' EN

NIEDOBRANI | LONG SHOT (Jonathan Levine) US 2019, 125' EN  

POZNAJMY SIĘ JESZCZE RAZ | LA BELLE ÉPOQUE (Nicolas Bedos) FR 2019, 115’ FR

RZYMSKIE WAKACJE | ROMAN HOLIDAY (William Wyler) US 1953, 118' EN/IT/DE   

TRAMWAJ ZWANY POŻĄDANIEM | A STREETCAR NAMED DESIRE (Elia Kazan) US 1951, 122’ EN

W DESZCZOWY DZIEŃ W NOWYM JORKU | A RAINY DAY IN NEW YORK (Woody Allen) US 2019, 95’ EN           

ZA JAKIE GRZECHY DOBRY BOŻE | QU'EST-CE QU'ON A FAIT AU BON DIEU (Philippe de Chauveron) FR 2014, 97' FR                    

ZIMNA WOJNA | COLD WAR (Paweł Pawlikowski) PL/FR/GB 2018, 88’ PL/FR

 

mat. prasowe/sp