Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Zamek w Dębnie

  • date_range Piątek, 2019.11.15 10:14 ( Edytowany Niedziela, 2021.05.30 03:11 )
WAKACJE 2012 - Zamek w Dębnie

Zamek w Dębnie

Uważa się go za jeden z nielicznych zabytków architektury świeckiej późnego średniowiecza, który zachował prawie nie zmieniony wygląd. Powstał pod koniec XV w. na niewielkim wzniesieniu, które było otoczone ze wszystkich stron wodą, na miejscu drewnianego grodu obronnego.

Historycy szacują, że powstawał w latach 1470-1480 dzięki kasztelanowi krakowskiemu Jakubowi Dębińskiemu herbu Odrowąż. Budowniczowie stawiali raczej na użyteczność budowli. Świadczy o tym wyraźny podział na gospodarcze i usługowe dolne pomieszczenia oraz mieszkalne reprezentacyjne piętro. Przy poruszaniu się pomagały dwie klatki schodowe, a także drewniane ganki. Na ówczesne czasy, zamek był bardzo nowoczesny. Była w nim latryna zamkowa, mało wtedy znana w Polsce.

Pierwszy budowniczy Dębna, Jakub Dębiński nie zdążył nacieszyć się swoją siedzibą, zmarł w 1490 podczas sejmiku w Opatowcu. Kolejni właściciele Zamku w Dębnie podążali za jego nowatorskim myśleniem rozbudowując budowlę. W 1583 r. zamek od rodziny Jakuba odkupił Węgier Ferenc Wesselenyi, sekretarz i zaufany dworzanin króla Stefana Batorego. Nowy właściciel w ciągu trzech lat odnowił gruntownie zamek, który uległ pożarowi, a przy okazji zmienił nieco jego wygląd, narzucając na ściany tynk, czy powiększając i dekorując okna. Budowla zyskała attykę, w której powstała łaźnia, a mury strawionej przez pożar kaplicy zamieniono na taras widokowy. Kolejne widoczne zmiany w wyglądzie Zamku w Dębnie nastąpiły w XVII i XVIII w. za czasów panowania tam rodu Tarłów herbu Topór. Widocznym elementem tamtych czasów jest m.in. obecny portal wejściowy do Zamku w Dębnie zafundowany w 1772 r. przez Annę Tarłówną.

Z Zamkiem w Dębnie i rodziną Tarłów jest związana legenda o Białej Damie. Według niej jedna z córek ówczesnego właściciela zamku zakochała się w biednym dworzaninie jej usługującym. Kiedy ojciec się o tym dowiedział postawił jej trzy surowe warunki. Wyjście za mąż za wybranego przez ojca kandydata, pójście do klasztoru, lub surowa kara jeśli będzie się upierała przy swoim niegodnym wtedy wyborze. Trwała w swoich przekonaniach za co spotkała ją jedna z najsurowszych kar - została żywcem zamurowana w jednym z pomieszczeń w pięknej białej sukni ślubnej wraz ze swoim posagiem i tam zmarła. Według legendy, po wielu latach kiedy zburzono mur nie znaleziono szczątków tarłówny, na posadce pomieszczenia leżał tylko piękny złoty warkocz. Tenże warkocz od wielu lat jest głównym trofeum Turnieju Rycerskiego, na który we wrześniu przyjeżdżają do Dębna rycerze z całej Europy.

[
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię