Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Japońskie wnętrza i wnętrze warszawskiej pracowni we wnętrzach zakopiańskiego hotelu

  • date_range Wtorek, 2014.08.12 10:19 ( Edytowany Sobota, 2021.05.29 23:38 )
Japońskie wnętrza i wnętrze warszawskiej pracowni we wnętrzach zakopiańskiego hotelu


Do 31 sierpnia 2014 roku w Grand Hotelu Stamary w Zakopanem można oglądać wystawę „Japońskie wnętrza Grzegorza Morycińskiego”, którą przygotowała Galeria „Pod Makiem”. Japońskim wnętrzom towarzyszą fotogramy Rafała Kossowskiego z warszawskiej pracowni malarza.

Japońskie wnętrza Grzegorza Morycińskiego. W twórczości Morycińskiego wskazać można szereg głębokich powiązań z kulturą japońską: pragnienie dotarcia do sensów ukrytych, metaforyczność, lapidarność form, kruchość, ulotność, efemeryczność, dążenie do przedstawienia treści mówiących. Dla Morycińskiego istotne jest to, co jest powiedziane nie wprost, ale dotyczy pewnego tematu. Jego pastele, określane jako symboliczne i nieobojętne, co wielokrotnie podkreśla sam twórca, prezentuje wystawa przygotowana przez Galerię „Pod Makiem”.

Asymetria, aktywna rola pustki, światło, niedopowiedzenie i detal tak ważne dla kultury japońskiej, stały się ważne dla polskiego malarza.

Grzegorz Moryciński jest absolwentem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Malarz i poeta przemierza zaułki miast włoskich, bulwary Paryża, ulice Londynu, Rzymu, Nowego Jorku, górzyste przestrzenie Grecji, Australii i Tatr. Fascynuje go japoński sposób kształtowania przestrzeni. Otrzymał między innymi Stypendium Rządu Włoskiego (1969) i Stypendium artystyczne Amerykańskiej Fundacji Pollock-Krasner (1993).

Warszawskie wnętrza pracowni malarza. Koncepcja wystawy zakłada przyjrzenie się wnętrzu pracowni Morycińskiego mieszczącej się na ulicy Lwowskiej. Malarz i poeta staje w jej drzwiach na granicy światła i cienia, realnej rzeczywistości i twórczego marzenia. Przez owalny otwór okna blask słońca pada na ścianę, wędruje po wnętrzu, napotyka przedmioty. W ciszę prywatnej przestrzeni, za zgodą artysty-malarza, wkracza artysta-fotografik. W przestrzeni, po której oprowadza Rafał Kossowski, widać kronikę życia i sztuki malarza. Błysk wschodzącego słońca na krawędzi okiennej ramy, kolorowe ułamki pasteli porzucone na desce...

Asymetria, aktywna rola pustki, światło, niedopowiedzenie i detal tak ważne dla malarza, ważne stały się dla fotografa.

Rafał Kossowski zamiłowanie do sztuki wyniósł z domu. Obecnie studiuje w Wyższej Szkole Artystycznej w Warszawie, na specjalizacji Obraz multimedialny. Bliskie mu jest tworzenie według japońskich reguł, w tym asymetrii i aktywnej roli pustki widocznej w japońskich wnętrzach Grzegorza Morycińskiego i warszawskiej pracowni malarza.

Zakopiańskie wnętrze Grand Hotelu Stamary. Stylowe wnętrza zakopiańskiego hotelu tworzą, urzekające elegancją i ciepłym światłem, miejsce przyjazne dla gości. Wkomponowano w nie atrybuty japońskie i wnętrza warszawskiej pracowni malarza: wystawę, na którą pasjonatów sztuki zaprasza Galeria „Pod Makiem”.

Koncepcja wystawy zakłada połączenie trzech światów: Japonii, warszawskiej pracowni malarza i zakopiańskiego hotelu. Wystawa ta jest dobrym punktem wyjścia do zastanowienia się nad możliwością dialogu pomiędzy różnymi światami.

Światy te połączyła aktywna rola pustki, asymetria, światło, niedopowiedzenie i detal tak ważne dla malarza, dla fotografa i dla gości. I dla samej fotografii.

Iwona Matejczuk / Katarzyna i Rafał Kossowscy

fot. Rafał Kossowski (z pracowni Grzegorza Morycińskiego)

fot. Piotr Kyc (wernisaż wystawy)

mat. prasowe Galerii „Pod Makiem”

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię