Na pytanie: jak się zachować najlepiej odpowiedzieć : jak nie wiesz jak, zachowaj się przyzwoicie. Ale co odpowiedzieć na pytanie: jak się zachować przy stole? Oczywiście istnieją zasady, ale dziś prawie nikt ich nie zna, więc odpowiedź powinna brzmieć - estetycznie.

Ostatni tydzień poświęciłam oglądając w internecie wiele odcinków polskich seriali, by zobaczyć dzisiejsze wzorce zachowania przy stole i dowiedzieć się co i jak jemy.
Po pierwsze co. Odpowiedź - jest dobrze, a nawet bardzo. Jeśli telewidzowie będą się wzorować na bohaterach seriali, będziemy zdrowsi. Na stołach królują jarzyny, owoce, soki, woda mineralna. Bohaterowie jedzą dużo sałatek, a jedzenie - nawet w mieszkaniach serialowych  studentów, nie mających czasu na długie siedzenie przy stole - jest  podane apetycznie. W niektórych produkcjach leje się zbyt wiele mocnego alkoholu, nawet wtedy, gdy nie jest to wytłumaczone akcją, ale z kolei cieszy to, że do posiłków podaje się wino. A więc wszystko dobrze? Niestety nie.

W jednym z seriali wprawdzie właścicielka restauracji uczy kelnera / a przy okazji widzów/ , jak serwować dania, ale to przypadek odosobniony. Wielu serialowych bohaterów je okropnie. Mówią z pełnymi ustami, rozmawiają przy stole wymachując sztućcami w sposób grożący współbiesiadnikom kalectwem, a widelce i noże trzymają jak cepy - pełną garścią.

Zapewne są sprawy ważniejsze, a to, że stracimy apetyt patrząc na innych nie ma większego znaczenia. Kiedyś cała Polska pękała ze śmiechu z plującej pestkami czereśni Bronki / świetnie zagranej przez Sławomirę Łozińską / w " Daleko od szosy". Dziś na ten symbol obciachu nikt by nie zwrócił uwagi. Bronka się rozmnożyła i jest wszędzie.

 

* Encheiridion to tytuł " poradnika" Epikteta. Jedna z reguł brzmi: W czasie uczty nie opowiadaj jak należy jeść, ale jedz jak należy.