|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Straszny krzyk milczenia żałobnej ulicy

Polska jeszcze długo nie wyjdzie z szoku po zabójstwie prezydenta Gdańska. W ostatnim tygodniu towarzyszyły nam 3 M - Milczenie, Muzyka, Modlitwa. Ale były też słowa, a raczej Słowa, które dają nadzieję.

fot: Pixabay

Podczas pogrzebu prezydenta Gdańska padły Słowa -  jedne z najważniejszych nie tylko w ostatniej dekadzie, ale i dziesięcioleciach.

"Jestem przekonany, że Paweł Adamowicz chce, bym wypowiedział następujące słowa: trzeba skończyć z nienawiścią, nienawistnym językiem, z pogardą, z bezpodstawnym oskarżaniem innych; nie będziemy dłużej obojętni na panoszącą się truciznę - powiedział w sobotę, łamiącym się ze wzruszenia głosem, dominikanin o. Ludwik Wiśniewski.

O. Wiśniewski, który jest honorowym obywatelem Gdańska, dodał, że z miasta tego "wielokrotnie wychodził głos, który wielu ludziom przywracał moralną równowagę" i , że nie można dłużej być obojętnym "na panoszącą się truciznę nienawiści na ulicach, w mediach, w Internecie, w szkołach, parlamencie, a także w Kościele (...) Człowiek budujący swoją karierę na kłamstwie, nie może pełnić wysokich funkcji w naszym kraju i będziemy odtąd tego przestrzegać".

Zebrani w Bazylice Mariackiej zareagowali na te słowa brawami na stojąco, później było gorzej. Kto może na ten szlachetny apel reagować pełnymi pogardy i nienawiści słowami? Każdy niech pierwszy uderzy się z hukiem w pierś ze słowami - mea culpa...

Nie bez powodu tytuł mojego felietonu to trawestacja słów wiersza Juliana Tuwima o pogrzebie prezydenta. Przytoczyłam je, bo po tamtym zabójstwie ulica zamarła w żałobie, by szybko wypełnić się ponownie falą nienawiści. Czy i tym razem tak będzie? To zależy tylko od nas.

W ostatnim tygodniu zobaczyliśmy, że wielkie zło zamieniło się w wielkie dobro. Tysiące Polaków stały w milczeniu i w poczuciu jedności, łącząc się w bólu, niedowierzaniu, złości, rozpaczy, ale i w nadziei i miłości. Potrafimy razem zmienić zło w dobro? To zależy tylko od nas...

 

78%
22%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 8

jamci

Piątek, 25 stycznia 2019, 12:59

Myśleć samodzielnie. Sprawdzać fakty. Nie pozwolić sobą manipulować, choćby wszyscy wokół na to pozwalali...

Odpowiedz

hejter

Środa, 23 stycznia 2019, 12:40

Wyrzucili mój niezwykle mądry i pozbawiony nienawiści komentarz, to pożyczę komóry od wszystkich ziomali z bloku i będę se klikał na nie i co mi kto zrobi?

Odpowiedz

Aga

Wtorek, 22 stycznia 2019, 21:21

Pani Beato piękne, mądre słowa. Takie mam marzenie żeby więcej ludzi myślało i mówiło logicznie i rozsądnie. Dziękuję.

Odpowiedz

22.01.19

Wtorek, 22 stycznia 2019, 19:35

Mowa nienawiści jest jak pupa - każdy ma własną. Tako rzecze Tomasz Olbratowski.

Odpowiedz

Nina

Wtorek, 22 stycznia 2019, 12:57

@Beata Penderecka

To nie jest tak, że każdy może pisać co mu się żywnie podoba. Z takich maili wyłania się obraz człowieka złego, mściwego, pozbawionego kultury.Domyślam się tylko co napisał,pewnie jest dumny z tego bo "prawda w oczy kole". Możemy tylko się modlić: Panie,jeśli już tacy ludzie są to spraw aby było ich jak najmniej. Amen.

Odpowiedz

Mina

Wtorek, 22 stycznia 2019, 09:12

Pani Beato, kijem Wisły nie zawrócimy.

Odpowiedz

Beata Penderecka

Poniedziałek, 21 stycznia 2019, 21:09

Autorze komentarza, który musiałam usunąć - nie jest Panu zwyczajnie, po ludzku wstyd, pisząc takie rzeczy o zamordowanym człowieku? Musi Pan być bardzo nieszczęśliwym człowiekiem, mając w sobie tyle nienawiści. Serdecznie Panu współczuję. A przy okazji - w sieci naprawdę nikt nie jest anonimowy.

Odpowiedz

Poniedziałek, 21 stycznia 2019, 17:16

A w Radiu Kraków, ks. Isakowicz-Zaleski i senator Pęk twierdzą, że O. Wiśniewski jest kontrowersyjny i dzieli społeczeństwo. I komu tu wierzyć? Czy wszyscy zebrani w Bazylice Mariackiej mogli się, aż tak, mylić? Jakoś bardziej przemawia do mnie apel O. Wiśniewskiego niż połajanki rozmówców Radia Kraków.

Odpowiedz