Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn.15.10.2018 r.

( fot.Jstudnicki/Wikipedia)

Urodzony w WADOWICACH profesor patologii ogólnej Uniwersytetu Lwowskiego JAN PRUS (1859–1926), był synem Macieja, kowala.

Studiował w l. 1877–82 medycynę na UJ, gdzie doktoryzował się w r. 1883. W r. 1887, dzięki stypendium UJ, specjalizował się w anatomii patologicznej w Berlinie i u N. Cornila w Paryżu oraz w klinice chorób nerwowych w Paryżu u J. M. Charcota.

Potem przeniósł się do Lwowa, gdzie w l. 1887–89 studiował weterynarię w Szkole Weterynaryjnej, pełniąc zarazem obowiązki asystenta katedry patologii ogólnej.

W r. 1900 P. dokonał po raz pierwszy u człowieka zmarłego z uduszenia bezpośredniego masażu serca, odsłoniętego operacyjnie, łącznie ze sztucznym oddychaniem przez rurkę tracheotomijną i w dwie godziny po śmierci klinicznej uzyskał, dzięki piętnastominutowym zabiegom, miarowe kurczenie się przedsionków serca. Dzięki tym pracom nad resuscytacją uznany został za ojca tej dziedziny w Polsce, wszedł do grona twórców polskiej patologii, nazwisko jego stało się znane w całej Europie.

Życiorys Jana Prusa przypomina prof. JANUSZ SKALSKI z Collegium Medicum UJ.

Posłuchaj!

 


 

Ogród Botaniczny UJ ( fot. Wuhazet-Henryk Życzkowski/Wikipedia)

 

IGNACY RAFAŁ NAPOLEON CZERWIAKOWSKI (ur. 28 lipca 1808 w Krakowie, zm. 5 kwietnia 1882 w Krakowie)[1]  był  botanikiem, lekarzem, profesorem i rektorem  Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 1862-1863 oraz  dyrektorem Ogrodu Botanicznego w Krakowie.
Tę postać przypomina prof. STEFAN WITOLD ALEXANDROWICZ z Polskiej Akademii Umiejętności.

Posłuchaj!
 

 

 

( fot.Wikipedia/Anatomy_of_the_Human_Ear.svg: Chittka L, Brockmann)

Słuch – ten zmysł umożliwiający odbieranie (percepcję) fal dźwiękowych niekiedy zawodzi i nie tylko w związku ze starzeniem się ludzkiego organizmu.

W jaki sposób nowoczesne technologie mogą pomóc osobom niedosłyszącym i głuchym wyjaśnia prof. RYSZARD TADEUSIEWICZ z Akademii Górniczo - Hutniczej.

Posłuchaj!

 

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię