wybory
Zwycięska gmina kupuje wóz strażacki za pieniądze z wyborczego konkursu
Gmina Laskowa w powiecie limanowskim kupuje wóz strażacki za pieniądze z wyborczego konkursu. W II turze wyborów na prezydenta, to właśnie w tej gminie odnotowano najwyższą frekwencję w Małopolsce.
Sąd Najwyższy: lipcowe wybory prezydenckie są ważne
Wybory prezydenckie z lipca br. są ważne - orzekła w poniedziałek w pełnym składzie Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.
PKW nie stwierdziła naruszeń prawa, które mogłyby mieć wpływ na wynik wyborów
Państwowa Komisja Wyborcza nie stwierdziła naruszeń prawa wyborczego, które mogły wywrzeć wpływ na wyniki głosowania i wynik wyborów prezydenta RP - głosi sprawozdanie z wyborów PKW. Na jego podstawie oraz po rozpoznaniu protestów wyborczych, Sąd Najwyższy rozstrzygnie o ważności wyboru prezydenta.
Andrzej Duda we wtorek odbierze uchwałę PKW o wyborze na prezydenta RP
We wtorek na Zamku Królewskim w Warszawie Andrzej Duda odbierze uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej o wyborze na prezydenta RP; 6 sierpnia złoży przed Zgromadzeniem Narodowym w Sejmie przysięgę i obejmie urząd prezydenta RP na drugą kadencję.
Bogusław Sonik: Nie zasklepiamy się w formule wyjadaczy partyjnych. Jest wymagana większa otwartość
- Każda instytucja i każda partia polityczna wymaga refleksji nad swoim funkcjonowaniem. Sporo młodych ludzi poszło na wybory. Nie można się więc zasklepiać w formule starych wyjadaczy partyjnych, trzeba być bardziej otwartym - tak pomysł opracowania nowego programu, a nawet zmiany nazwy i logotypu ugrupowania komentował poranny gość Radia Kraków, Bogusław Sonik - poseł Platformy Obywatelskiej i Koalicji Obywatelskiej. Jego zdaniem pomysł, by przewietrzyć stary układ i wrócić do obywatelskiego charakteru partii jest dobry. Poseł Sonik uważa też, że przed Rafałem Trzaskowskim i Platformą Obywatelska wyzwanie jak odpowiedzieć na oczekiwania młodych wyborców, którzy licznie poparli go jako kandydata w wyborach prezydenckich
Czwartek ostatnim dniem na składanie protestów wyborczych w SN
Czwartek jest ostatnim dniem, w którym można złożyć w Sądzie Najwyższym protest wyborczy dotyczący wyborów prezydenckich. Do środowego popołudnia SN zarejestrowano 60 takich protestów - poinformował PAP zespół prasowy tego sądu.
Jaka przyszłość czeka samorządy po wyborach prezydenckich?
- Ponad 93 mln zł ma dostać Kraków z Funduszu Inwestycji samorządowych - taka obietnica ze strony rządu padła jeszcze w kampanii wyborczej. Jak tłumaczył kilka dni temu w Radiu Kraków jeden z wiceprezydentów miasta, te pieniądze mogłyby zostać przeznaczone m.in. na zagospodarowanie terenów pod nową estakadą kolejową. O role samorządów w kampanii i już po jej zakończeniu krakowskich radnych Stanisława Moryca (PiS) i Michała Starobrata (KO) pytał Jacek Bańka.
Anna Paluch: Możemy dalej naprawiać Polskę. Pan prezydent będzie nas wspierał
- Chcę przede wszystkim podziękować mieszkańcom Małopolski za to głosowanie w niedzielę. Zwłaszcza mieszkańcom mojego okręgu wyborczego. Wynik pana prezydenta w powiecie nowotarskim to 72,5%, tatrzańskim ponad 61%, limanowskim – 80,5% - mówiła w Radiu Kraków posłanka PiS Anna Paluch. Dodawała, że prezydent Andrzej Duda ma po tych wyborach naprawdę mocny mandat do realizacji swojej funkcji. "Frekwencja daje mu doskonałą pozycję" - mówiła posłanka.
Nie tylko wozy strażackie. Nagrody za frekwencję
Jedni walczyli o wozy strażackie, inni postarali się, aby wysoka frekwencja zapewniła dzieciom bezpłatne atrakcje. Kiedy emocje po niedzielnych wyborach opadły, rozpoczęło się sprawdzanie, które małopolskie gminy i dzielnice miast mogą pochwalić się najwyższym wynikiem.
Dziesięć gmin z najwyższą frekwencją dostanie bony na szkolne wycieczki
Dziesięć gmin z Małopolski, w których w drugiej turze wyborów prezydenckich była najwyższa frekwencja, otrzyma bony o wartości 50 tys. zł na wycieczki szkolne do Krakowa dla uczniów szkół podstawowych.
Konfederacja podsumowała wybory: "Pokazały, jak bardzo podzieleni są Polacy"
- To było głosowanie oparte na zdecydowanej niechęci do jednego z dwóch kandydatów - mówił Bartosz Bocheńczak, członek zarządu krajowego partii Korwin Konfederacja. Zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy, aby zrewidował swoje wyborcze obietnice składane podczas kampanii i wziął pod uwagę trudną sytuację gospodarczą w kraju.
Jak wybierali najmłodsi Polacy?
Wzrost frekwencji wśród wyborców do 29 roku życia w porównaniu do wyborów parlamentarnych przekroczył 20% i był najwyższy wśród wszystkich grup wiekowych - tak wylicza prof. Radosław Marzęcki, politolog z Uniwersytetu Pedagogicznego. Jak jednak podkreśla krakowski politolog, nie oznacza to, że najmłodsi Polacy znaleźli dla siebie jakąś konkretną ofertę polityczną. O wyborach najmłodszych Polaków z prof. Radosławem Marzęckim rozmawiał Jacek Bańka
Oświęcim: w zamian za wysoką frekwencję będą nowe urządzenia na placu zabaw
Oświęcim rozstrzygnął konkurs, który miał zachęcić do udziału w niedzielnych wyborach. Na placu zabaw w pobliżu obwodu, w którym była najwyższa frekwencja, zostaną zamontowane nowe urządzenia za 20 tysięcy złotych. Wygrał obwód nr 9 na osiedlu Stare Stawy
Marcin Kędzierski: Te wybory były dziwne. Były zwroty akcji
- Jeśli chodzi o podziały, w debacie funkcjonujemy w mitach, że jest podział na województwa głosujące na Andrzeja Dudę i Rafała Trzaskowskiego. To jest bardziej złożone. Są wsie we wschodniej części Polski, gdzie wygrywa Trzaskowski. Są miasta na zachodzie, gdzie wygrywa Andrzej Duda. Są też dzielnice w największych miastach, gdzie wygrywa Andrzej Duda. Jeśli wierzyć hipotezie profesora Matyi, on mówi, że to były najbardziej klasowe wybory w III RP. Nie decyduje miejsce zamieszkania, ale status społeczno-ekonomiczny - mówił na antenie Radia Kraków dr Michał Kędzierski z Uniwersytetu Ekonomicznego i Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Frekwencyjny rekord w Laskowej
Wczorajsze wybory prezydenckie zakończyły się zwycięstwem Andrzeja Dudy, ale także sukcesem frekwencyjnym. Z jeszcze niepełnych danych PKW wynika, że do urn poszło 68,12 procent uprawnionych do głosowania Polek i Polaków. Jest to druga najwyższa frekwencja po 89' roku. Więcej Polaków zagłosowało tylko w II turze wyborów prezydenckich w 1995 roku, gdzie frekwencja wyniosła 68,23 procent. W Małopolsce rekord zanotowano w gminie Laskowa w powiecie limanowskim. Tam aż 78,82 procent pełnoletnich mieszkańców tej gminy odwiedziło wczoraj lokale wyborcze.
PKW na podstawie danych z 100 proc. obwodów: Andrzej Duda - 51,03 proc., Rafał Trzaskowski - 48,97 proc.
W wyborach prezydenta RP Andrzej Duda uzyskał 51,03 proc. głosów, Rafał Trzaskowski - 48,97 proc. - poinformował w poniedziałek przewodniczący PKW Sylwester Marciniak. Frekwencja wyborcza w II turze głosowania wyniosła 68,18 proc.
W Małopolsce wygrywa Andrzej Duda w stosunku 59,65% - 40,35%
Według danych z wszystkich obwodowych komisji wyborczych urzędujący prezydent Andrzej Duda wygrał drugą turę wyborów prezydenckich w województwie małopolskim zdobywając 59,65.proc.głosów. Rafał Trzaskowski uzyskał tam 40,35 proc. poparcia.
Andrzej Duda wygrywa w Małopolsce zachodniej, ale są wyjątki
Małopolska wciąż czeka na pełne wyniki niedzielnego głosowania. Białą plamą wciąż jest Zakopane. Tymczasem wiemy już, jakie są wyniki w Małopolsce zachodniej. Tutaj zwycięża Andrzej Duda, ale są też wyjątki.
- 1
- 2
- ...
- 15
- 16
- chevron_right
Najnowsze
-
20:47
Ekstraklasa piłkarska – Cracovia ma sprostać roli faworyta
-
20:36
Żużlowa Unia Tarnów spłaciła zobowiązania!
-
20:12
Jesień pełna życia. Te owady nadal można spotkać w ogrodach
-
19:57
Jarosław Okoczuk: Bezpieczniej by było przenieść cmentarz
-
19:53
Od Palestyny po Małopolskę. "Groby ważniejsze niż osiedla"
-
19:07
Piotr Trybalski: Cmentarz niejedno ma imię