Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Skarby Małopolski #7 - Krościenko nad Dunajcem

Docieramy na styk. Na styk Pienin, Gorców i Beskidu Sądeckiego, czyli do Krościenka nad Dunajcem. To miejsce z klimatem, co potwierdziło głosowanie internautów i główna nagroda w konkursie "Turystyczne Skarby Małopolski".

Turystyka


Krościenko nad Dunajcem to miejsce z klimatem, co potwierdziło głosowanie internautów i główna nagroda w konkursie "Turystyczne Skarby Małopolski". O jego walorach stanowi malownicze położenie - na styku Pienin, Gorców i Beskidu Sądeckiego.

Pieniński Park Narodowy


Pieniński Park Narodowy powstał w 1932 roku i jest najstarszym w Polsce, a także drugim na świecie i pierwszym w Europie pogranicznym parkiem narodowym. Chroni pasmo Pienin od Czorsztyna po Szczawnicę. Na uwagę zasługuje ciepłolubna roślinność naskalna i motyl niepylak apollo. Największą i najbardziej rozpoznawalną atrakcją jest spływ przełomem Dunajca na łodzi flisackiej. Wejście na szlaki jest bezpłatne (dotyczy to też części słowackiej). W okresie od kwietnia do października płaci się jedynie za wejście na galerie widokowe na Trzech Koronach i na Sokolicy.

Na przyrodniczy spacer wybraliśmy się z Dorotą Zborowską, edukatorką Pienińskiego Parku Narodowego.
Posłuchaj rozmowy z Dorotą Zborowską
O pienińskich instrumentach i tradycjach opowiedział Jan Kubik. Nie tylko zresztą opowiadał, ale także grał i śpiewał! Tutaj turysta się nie zanudzi - przekonywał nasz gość. Można iść w góry, są ścieżki rowerowe i piesze, źródła mineralne. Można iść na Słowację, bo to tylko 2 km.
Posłuchajcie Jana Kubika

Wody lecznicze


Krościenko ma także tradycje uzdrowiskowe i trzy źródła wód leczniczych na zboczach Stajkowej Góry (706 m wysokości): Stefan, Michalina i Maria. Ich właściwości odkryto w latach 20. XIX wieku. Pomogą na zapalenia, gorączki, nerwice, poprawią apetyt, pomogą przy leczeniu infekcji dróg oddechowych oraz mają korzystny wpływ na przemianę materii. Do źródełek kiedyś docierało się deptakiem dla kuracjuszy.

Wód próbujemy wspólnie z  beskidzkim przewodnikiem Jakubem Wolskim z Oddziału  Pienińskiego PTTk w Krościenku.
Rozmowa z Jakubem Wolskim
O tym, dlaczego Krościenko to miejsce z klimatem, opowiedział wójt Krościenka Jan Dyda. A ideę konkursu "Miejsce z klimatem" przybliżył prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej Grzegorz Biedroń. - Tutaj ludzie są przyjaźni i chętnie goszczą turystów. Tutaj gość dobrze się czuje - podkreślał Jan Dyda. Do tegorocznej edycji konkursu można się zgłaszać do 20 sierpnia.
Pouchajcie rozmowy z Janem Dydą i Grzegorzem Biedroniem

Galeria sztuki


Będąc na wakacjach warto zwiedzać też miejsca mniej oczywiste, które niekoniecznie można znaleźć w przewodnikach. Warto też spotkać interesujących ludzi, związanych ze swoim regionem. Takim kimś jest pan Stanisław Czepiel, a takim miejscem galeria sztuki ludowej, którą wspólnie z żoną założył... we własnym domu.

Czym pan Stanisław się zajmuje? Raczej należałoby zapytać, czym się nie zajmuje.
Spotkanie z nim było prawdziwą przyjemnością.
Posłuchajcie rozmowy ze Stanisławem Czepielem

Kulinaria

Kapusta na rosole


Stowarzyszenie Kobiet Pienińskich szuka w tradycji kulinarnej regionu tego, co najciekawsze. Kwaśnicę zna każdy, a kapustę na rosole już niekoniecznie. To treściwa potrawa, a jednocześnie delikatna w smaku. O jej przygotowaniu, a także o działalności samego stowarzyszenia opowiedziały nam panie Stanisława Zarotyńska, Mariola Mikusiak i Halina Zając.
Posłuchajcie rozmowy ze Stanisławą Zarotyńską, Mariolą Mikusiak i Haliną Zając
Pozostając w temacie kulinarnym, rozmawialiśmy z paniami z Koła Gospodyń Wiejskich Grywałd "Zielony Las" i członkiniami Związkiem Podhalan - o ich działalności, strojach i oczywiście przepisach, ale także o mediach społecznościowych, bo jak się okazało, panie mają własną grupę na messengerze i tak się komunikują.
Rozmowa z paniami z Koła Gospodyń Wiejskich Grywałd "Zielony Las" i członkiniami Związkiem Podhalan

Bezpieczne wakacje


Pieniny i Beskidy nie są tak wysokie jak Tatry, ale do nich także należy się odnosić z szacunkiem - przekonują ratownicy GOPR. Także oni wzywani są do licznych akcji, zwłaszcza latem, kiedy ruch turystyczny jest największy.

O czym pamiętać, zanim wyruszy się na wycieczkę w góry, bez względu na ich wysokość? O Tym rozmawialiśmy z ratownikiem Podhalańskiej Grupy GOPR Rafałem Magierą
Rafał Magiera - ratownik GOPR / Fot. Damian Radziak

Rafał Magiera - ratownik GOPR / Fot. Damian Radziak

Posłucjacie rozmowy z Rafałem Magierą

Sport


Rafting - pontonem po Dunajcu

Trzy Korony i Sokolica to absolutnie obowiązkowe pozycje podczas pobytu w Pieninach. Kolejną jest oczywiście... spływ przełomem Dunajca.

My jednak proponujemy coś innego, niż znane wszystkim spływ łodzią flisacką.

Rafting to coś dla ludzi, którzy chcą nieco więcej wrażeń. Flisacką łódkę zamieniamy na ponton. I będziemy wiosłować sami, z niewielką pomocą sternika.

Na raftingowy spływ nasi reporterzy wybrali się z Piotrem i Natalią Kowalczyk oraz Michałem Jandurą.
Posłuchajcie rozmowy z Piotrem i Natalią Kowalczyk oraz Michałem Jandurą

Biegi górskie


Krościenko to raj dla biegaczy. Jest tu mnóstwo tras biegowych: od najprostszych po naprawdę trudne, z bardzo dużymi przewyższeniami. Ważne jednak, żeby przygodę bieganiem zaczynać z trenerem - radzi nasz gość. Około 90% biegaczy- amatorów kończy bowiem swoją karierę kontuzją po średnio 5 latach.
Posłuchajcie rozmowy z Michałem Jaroszem

Muzyka


Są tacy, którzy twierdzą, że szum wody to najpiękniejsza muzyka. Krościenko przywitało nas śpiewem Dunajca oraz... bębnieniem kropli deszczu o dach wozu transmisyjnego Radia Kraków. Na szczęście w miarę upływu czasu ten drugi odgłos ustępował gwarowi tych, którzy zdecydowali się wychylić nos poza domy i turystyczne kwatery. A było po co...

Z kulturą Krościenka i okolic najłatwiej spotkamy się w tutejszej Izbie Regionalnej i oraz Centrum Kultury i Promocji, które sąsiaduje z amfiteatrem „Pod wierzbą”. I tam się zainstalowaliśmy, a Agnieszkę Barańską przywitał dyrektor Centrum- Józef Szałwia.

Posłuchajcie rozmowy z dyrektorem Centrum Kultury i Promocji Józefem Szałwią

Nie tylko folklorem Krościenko żyje. W Kościele Chrystusa Dobrego Pasterza pięknie brzmią organy, będące głównym bohaterem festiwalu Pieniny- Kultura- Sacrum. Mobilne studio Radia Kraków odwiedzili organizatorzy wydarzenia, organiści Agnieszka Radwan- Stefańska i Marek Stefański.

Posłuchajcie rozmowy z Agnieszką Radwan-Stefańską oraz Markiem Stefańskim, organizatorami festiwalu Pieniny Kultura Sacrumoraz, a także organistami

Wartki nurt Dunajca niesie flisaków na łódkach, wypełnionych turystami. A że w czasie wakacji flisacy (oraz turyści) ogromnie są zapracowani, Agnieszka Barańska miała do wyboru: rzucić się brawurowo w nurt rzeki i dogonić tratwę z panem Stanisławem Migdałem- śpiewającym flisakiem albo sprawdzić jak się fale telefonii komórkowej niosą po wodzie. Okazało się, że całkiem nieźle, a Agnieszka szczęśliwie mogła zostać na brzegu.

Zwiedzanie muzycznych okolic Krościenka dla fanów jazzu i nie tylko oznacza wizytę w Muzycznej Owczarni. Tym razem Agnieszka Barańska odwiedziła młodych adeptów sztuki improwizacji, którzy zgłosili się na 11 edycję Jazz Campu. Podobno młodzieży do jazzu zachęcać nie trzeba, a wręcz „biją się” o salę prób. O zapale do grania i dokonaniach zespołu Weband opowiadał pomysłodawca i wykładowca Jazz Campu oraz wybitny jazzowy pianista Piotr Wyleżoł

Posłuchaj rozmowy z Piotrem Wyleżołem Fot. Paweł K.Koźmiński, Fundacja Art Evolution

Fot. Paweł K.Koźmiński, Fundacja Art Evolution

Posłuchaj rozmowy z uczestnikami Jazz Camp

Autor:
Magdalena Zbylut-Wiśniewska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię