Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

"Samotność. Wybór czy wyrok?" Żyjemy w świecie ludzi samotnych

Samotność to moment, kiedy świat zewnętrzny zanika, a wnętrze staje się głośniejsze niż kiedykolwiek. W dzisiejszym świecie pełnym połączeń coraz więcej ludzi czuje się odizolowanych. W Klubie Pod Jaszczurami 25 kwietnia odbędzie się spotkanie pt. "Samotność. Wybór czy wyrok?" z cyklu Porozmawiaj-MY o Krakowie. Dyskusja skupiać się będzie na różnorodnych aspektach samotności, braku zrozumienia społecznego oraz uczucia wykluczenia, które dotyka zarówno młodzież, jak i osoby dorosłe, obejmując także samotność w sferze biznesowej. Gośćmi Sylwii Paszkowskiej byli Katarzyna Jędrasiak-Rogóż, psycholożka i psychoterapeutka, Jonasz Peczka, ekspert-przedsiębiorca badający zjawisko samotności biznesowej i Paweł Kozakiewicz, rzecznik prasowy UEK.

Rzeczywiście żyjemy w czasach samotności?

Paweł Kozakiewicz: Wątek samotności pojawił się jako temat kolejnego wydarzenia z cyklu Porozmawiaj-MY o Krakowie. Mówiąc o samotności, musimy myśleć o kilku aspektach, ponieważ jest to bardzo złożony termin. Z punktu widzenia psychologicznego jest to zjawisko, które ma charakter bardziej negatywny, ale z punktu widzenia społecznego zadaliśmy sobie pytanie, czy na pewno zawsze tak jest. Może sami decydujemy się świadomie na wybór samotności? Inspiruje nas cytat pochodzący od jednego z ekonomistów, że w chwili obecnej żyjemy w świecie pełnym ludzi samotnych, a ta samotność tak naprawdę może być rozpatrywana w wielu obszarach.

Katarzyna Jędrasiak-Rogóż: Duża część z nas, która ma ułożone życie społeczne bardzo lubi pobyć samemu, bo wtedy się uspokaja. Bycie samemu często jest bardzo pozytywne, ale sama samotność oznacza, że wewnętrznie czuję, że nie mam absolutnie nikogo, kto mnie wesprze. Potrzebujemy innych ludzi i inni ludzie potrzebują nas. Dzisiaj u ludzi młodych zauważam, że poczucie samotności budowane jest na panicznym lęku przed odrzuceniem. Często boimy się kogoś zapytać, co u niego słychać albo powiedzieć, że u mnie jest źle, bo już w tym pytaniu ktoś może mnie odrzucić. Przez mnogość mediów społecznościowych widzimy, że odrzucenie jest proste. Czujemy, że ta ocena jest szybsza i łatwiejsza niż w realnych kontaktach.

Czym jest samotność biznesowa?

Jonasz Peczka: Przeprowadziłem badania wśród przedsiębiorców, menedżerów wyższego szczebla, żeby zbadać czy zjawisko samotności w związku z prowadzoną przez nich działalnością występuje. Okazało się, że prawie 80% badanych przyznało, że w ciągu swojej kariery odczuwa samotność biznesową. Zacząłem drążyć, czym ta samotność jest. Oczywiście nie jest to takie proste, ponieważ biznes jest wielowątkowy i ta samotność także jest wielowątkowa, ponieważ występuje na różnych płaszczyznach. Stworzyłem definicję, od której możemy wyjść, że samotność biznesowa jest to stan emocjonalny związany z ponadprzeciętną odpowiedzialnością i ryzykiem. Jest to ryzyko szczególnie widoczne u przedsiębiorców, którzy odpowiadają swoim majątkiem czy ilością podejmowanych decyzji. Charakteryzuje się to odczuwaniem braków wsparcia ze strony innych ludzi. Nie mamy wokół siebie osoby, z którą możemy porozmawiać.

(cała rozmowa do posłuchania)

Autor:
Sylwia Paszkowska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię