Według ostatniego spisu powszechnego rośnie w Polsce odsetek seniorów. Aż 26% osób starszych jest osamotnionych, a ponad 12% z nich w ogóle nie wychodzi z domu. Z badań społecznych wynika, że 39 proc. osób powyżej 80. roku życia doświadcza poczucia pustki, 48 proc. z nich brakuje towarzystwa, zaś co trzecia osoba powyżej 75. roku życia mieszka sama. Dziś samotność w Polsce ma głównie twarz seniora. Najczęściej brakuje im bliskiej rodziny, przyjaciół i znajomych, a do tego dotykają ich choroby i niepełnosprawność. Czują się niepotrzebni, zbędni.

Szczególnie istotnym problemem jest  brak rówieśników, z którymi starsi seniorzy mogliby utrzymywać relacje towarzyskie. Po prostu większość ludzi w ich wieku już zmarła lub ich stan zdrowia nie pozwala im na wychodzenie na zewnątrz, a czasami nawet na rozmowy telefoniczne. Dzieci, które mieszkają za granica, albo w odległych miastach, podtrzymują kontakt telefoniczny, ale to za mało. Potrzebne są interakcje społeczne - gesty, bycie razem. Brak kontaktu z druga osobą może prowadzić do depresji, brak bodźców - przyspieszać rozwój demencji i otępienia.

Warto wiedzieć, że Miejskie Centrum Opieki dla Osób Starszych, Przewlekle Niepełnosprawnych oraz Niesamodzielnych w Krakowie udziela bezpłatnych świadczeń zdrowotnych w ramach realizowanych programów polityki zdrowotnej, w tym m. in.:
1.      Programu polityki zdrowotnej pn. „Dzienny Dom Opieki Medycznej w Gminie Miejskiej Kraków”. Jest skierowany do osobób niesamodzielnych, zamieszkujących na terenie Miasta Krakowa, zwłaszcza po 65 r.ż., których stan zdrowia nie pozwala na pozostawanie wyłącznie pod opieką podstawowej i ambulatoryjnej opieki zdrowotnej, a jednocześnie nie wymagających opieki całodobowej.
2.      „Program polityki zdrowotnej z zakresu zwiększenia dostępności do świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w Gminie Miejskiej Kraków w ramach dziennego lub całodobowego pobytu dla osób niesamodzielnych niewymagających opieki instytucjonalnej oraz z zakresu wsparcia ich opiekunów nieformalnych” w ramach którego prowadzona jest placówka dziennej opieki i aktywizacji.
Dodatkowo Miejskie Centrum Opieki organizuje turnusy opieki wytchnieniowej w formie całodobowego pobytu.
Wszystkie powyższe działania finansowane są w całości ze środków Gminy Miejskiej Kraków. Szczegóły można znaleźć na: https://mco.krakow.pl/