Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Wyborczy kalendarz

  • Radiowy WOS
  • date_range Wtorek, 2014.10.21 09:05 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 20:41 )
16 listopada będziemy wybierać prezydentów i burmistrzów i wójtów, radnych, radnych gminnych, radnych w powiatach i radnych sejmiku wojewódzkiego. Pora więc zajrzeć do wyborczego kalendarza.

17 października dowiedzieliśmysię, gdzie znajdują się "nasze" lokale wyborcze, jaki numer i jakie granice mają obwody, w których będziemy głosować. Tu niespodzianek raczej nie było. Najczęściej lokale wyborcze od lat znajdują się w tych samych miejscach - szkołach, świetlicach, urzędach gmin. 17 października poznaliśmy listę tych lokali, które będą przystosowane do potrzeb głosujących niepełnosprawnych.

22 października ogólnopolskie komitety wyborcze dostaną numery list. To z reguły dość oczekiwany moment, bo numer listy to jej znak rozpoznawczy, ale też pole do budowania skojarzeń czy nawet wiary w "szczęśliwą" moc cyfr i liczb. Cztery dni później swoje numery dostaną też komitety lokalne, czyli te, które wystawiają listy tylko w konkretnej gminie czy miejscowości.

Również do 26 października niepełnosprawni wyborcy mogą zgłaszać, że chcą głosować korespondencyjne lub z użyciem specjalnych nakładek na karty do głosowania, sporządzonych w alfabecie Brailla. A 1 listopada w radiu i telewizji pojawią się pierwsze nieodpłatne, przygotowane przez komitety wyborcze audycje, zwane też blokami wyborczymi. Będziemy ich słuchać i je oglądać do 14 listopada, czyli do zapadnięcia ciszy wyborczej.

Jedna z ważniejszych dla wyborców informacji zapisana w kalendarzu wyborczym, to ta, która mówi, że do dnia 11 listopada można dopisać się do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania. Czyli na przykład w Krakowie, jeżeli tu właśnie zazwyczaj mieszkamy i tu będziemy w dniu głosowania. Z kolei do 7 listopada można składać wnioski o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania. To istotne dla osób niepełnosprawnych, które mogą i chcą wybrać taką właśnie formę oddania głosu - czyli pomoc pełnomocnika. Z takiego rozwiązania mogą też skorzystać seniorzy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 75 lat.

Pełnomocnikiem do głosowania w wyborach może być każdy wyborca, głosujący w tej samej gminie. Może nim być też członek komisji obwodowej, mąż zaufania a nawet kandydat, startujący w tych, konkretnych wyborach. Kampania wyborcza zakończy się 14 listopada. 15 listopada spisy wyborców mają trafić do przewodniczących obwodowych komisji wyborczych. A 16 listopada, od 7.00 do 21.00 będziemy głosować w wyborach samorządowych.

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię