Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn. 14.12.2014 r.

Babia Góra, fot. S. Grabowski

REGIONALNA ZAGADKA HISTORYCZNA (14.12.)


Wzgórze nad Limanową w Beskidzie Wyspowym, na którym przed stu laty, w grudniu 1914 r. wojska austriacko – węgierskie stoczyły zwycięską bitwę z Rosjanami i powstrzymały ich ofensywę na zachód. W składzie oddziałów austro-węgierskich walczyły również jednostki niemieckie oraz polskie legiony.

Proszę podać nazwę tego wzgórza.

          

ADRES INTERNETOWY:  [email protected]
                                                 do godz. 7.30 dnia 14.12.14 r.

 

UPOMINKI:

3 egzemplarze  „Monografii Historycznej Gminy Michałowice. Pod Krakowem”
2 egzemplarze „Ziemi Nowobrzeskiej. Zarys dziejów gminy i sołectw”

 

 

 

W NIEDZIELĘ  14 GRUDNIA W PROGRAMIE:

 

Po kilku latach żmudnych naukowych dociekań trójka krakowskich badaczy: historycy JACEK LABERSCHECK i MATEUSZ WYŻGA oraz archeolog KRZYSZTOF TUNIA, wydała "Monografię Historyczną Gminy Michałowice. Pod Krakowem”. Co zawiera i do kogo jest adresowana?

Dr Mateusz Wyżga

 


 

 

Zaproszenie do Muzeum Regionalnego w MYŚLENICACH na wystawę „Wśród nocnej ciszy”, malarstwa na szkle i rzeźby ZDZISŁAWA SŁONINY.

Zdzisław Słonina (rocznik 1955) pochodzi z Bogdanówki w gminie Tokarnia.
Od połowy lat siedemdziesiątych XX w. rzeźbi, maluje i fotografuje, a od dwóch lat maluje także na szkle. Mieszka i tworzy w Świątnikach Górnych.

 

Zdzisław Słonina

 


 

Regionalistka z Rabki-Zdroju KATARZYNA CEKLARZ opowiada historię ważnego w historii tego uzdrowiska domu "Turbacz" oraz przedstawia losy osób z nim związanych.

Katarzyna Ceklarz

 


 

Pogórzańskie Stowarzyszenie Rozwoju jest wydawcą przewodnika turystycznego "JEJ WYSOKOŚĆ BRZANKA", poświęconego temu szczytowi oraz okolicznym gminom powiatu tarnowskiego. Autor przewodnika PIOTR FIRLEJ, mieszkaniec Tuchowa, opisał w nim kilkanaście szlaków tematycznych, między innymi historyczne, przyrodnicze, architektury sakralnej i kamiennej oraz szlak smaków i zapachów produktów regionalnych.

Piotr Firlej

Towarzystwo Miłośników Andrychowa systematycznie odnawia nagrobki na miejscowym cmentarzu. Środki pozyskuje z kwest organizowanych w Dniu Wszystkich Świętych. W ten sposób udało się odnowić między innymi grobowiec, zmarłego w 1942 r. JANA MALCA - adwokata i społecznika, działacza Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" w Andrychowie.

 

Grób dr. Jana Malca

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię