Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn. 25.01.2015 r.

ZAGADKA REGIONALNA (25.01.2015 r.)

Pierwszym pustelnikiem zamieszkującym Górę Zamkową w Pieninach był franciszkanin ANDRZEJ STACHURA (1868-1919). Został  nim w 1904 r. w wieku 36 lat i na pustelni spędził lat 11. Brat Władysław, bo takie imię przyjął w zakonie, w 1915 r. został aresztowany przez Austriaków i oskarżony o szpiegostwo. Został uniewinniony, a potem wcielony do armii austriackiej, w której walczył do końca I wojny światowej.
Na pustelnię już nie wrócił. Zginął w 1919 r. w Gródku Jagiellońskim w czasie oblężenia klasztoru O.O. Reformatów przez wojska ukraińskie.

W której małopolskiej miejscowości, 1 grudnia 1868 r. urodził się Andrzej Stachura, brat Władysław, pieniński pustelnik?

ADRES INTERNETOWY:            [email protected]
                                                       do godz. 7.30 dnia 25.01.15 r.

 

UPOMINKI:

3 książki "Kultura ludowa Górali Pienińskich" autorstwa URSZULI JANICKIEJ-KRZYWDY i KATARZYNY CEKLARZ.

 


 

W NIEDZIELĘ 25 STYCZNIA  W PROGRAMIE:   

STRYSZAWA to duża wieś koło Suchej Beskidzkiej, znana dziś w Polsce jako stolica drewnianej zabawki ludowej. Malowniczo położona przyciągała i przyciąga do dziś miłośników górskich wędrówek i odpoczynku. W przysiółku SIWCÓWKA, w latach sześćdziesiątych XX wieku, w tamtejszym klasztorze Sióstr Zmartwychwstanek, lipcowe urlopy spędzał  ks. kardynał STEFAN WYSZYŃSKI (1901-1980). Przypomina dziś o tym Izba Pamięci gromadząca pamiątki po "Prymasie Tysiąclecia". Oprowadzi po niej siostra HILARIA oraz przewodnik i dziennikarz PIOTR POCHOPIEŃ.

siostra HILARIA oraz przewodnik i dziennikarz PIOTR POCHOPIEŃ


 

Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej w ubiegłym roku zrealizowało projekt inwentaryzacji kapliczek, figur przydrożnych i krzyży na terenie miasta i powiatu suskiego. Udało się zlokalizować, wymierzyć i opisać ponad 430 obiektów. Teraz można je zobaczyć na internetowej stronie Muzeum.
O najciekawszych z nich mówią dyr. BARBARA WOŹNIAK oraz regionalista, przewodnik beskidzki i terenowy po Małopolsce MARCIN LEŚNIAKIEWICZ.

Dyr. BARBARA WOŹNIAK oraz regionalista, przewodnik beskidzki i terenowy po Małopolsce MARCIN LEŚNIAKIEWICZ


 

Jan Zieliński

 

W Miejskim Domu Kultury w ANDRYCHOWIE, do końca lutego, można oglądać wystawę "Jak nie, jak tak!", na której prezentowane są prace sześciu artystów związanych z tym miastem. W gronie wystawiających jest przyrodnik, prezes Towarzystwa Miłośników Andrychowa, emerytowany pedagog JAN ZIELIŃSKI, który prezentuje malarstwo i rzeźbę. Opowiada jak miłość do przyrody obecna jest w jego twórczości.

 

 


 

Historyk MICHAŁ KOZIOŁ przypomni, że w tym roku przypada 200. rocznica utworzenia Wolnego Miasta Krakowa, czyli Rzeczpospolitej Krakowskiej, która obejmowała tereny na lewym brzegu Wisły, od wsi Wolica na wschodzie, po granicę z Prusami na zachodzie. Tworzyły ją obok lewobrzeżnego Krakowa, także Trzebinia, Chrzanów i Nowa Góra oraz 224 wsie. Jak żyło się 25 tysiącom obywateli wolnego, (pod opieką 3 zaborców!) niepodległego i ściśle neutralnego Miasta?

 

Michał Kozioł


 

"SOLNA AKADEMIA DZIECIĘCA" to nowa forma edukacyjna zaproponowana przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, uczniom klas pierwszych, siedmiu szkół podstawowych wielickiej gminy. W tej Akademii młodzi studenci przez sześć semetrów będą zbobywac wpisy w indeksie, a o czym się dowiedzą, jakie elementy wiedzy o dziedzictwie kulturowym Solnego Miasta i regionu przyswoją? O tym REMIGIUSZ WIERZBICKI z Działu Edukacji  Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.

 

 


 

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię