Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Kotwica Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego

„Pełnomocnicy Komitetu Obrony Kraju i członkowie terenowych grup operacyjnych są niejako kotwicą Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego w terenie. Zapewniają realizację zadań na rzecz wychodzenia kraju z kryzysu” - czytamy w protokole posiedzenia Rady Wojskowej Ministerstwa Obrony Narodowej z piątego marca 1982 roku, której przewodniczącym był szef Sztabu Generalnego, jeden z architektów stanu wojennego generał Florian Siwicki. Czym były owe terenowe grupy wojskowe i kiedy powstały? Kim byli pełnomocnicy Komitetu Obrony Kraju tzw. komisarze wojskowi, gdzie zostali skierowani i czym się zajmowali i dlaczego o ich działalność tak rzadko mówi się, przypominając historię stanu wojennego? – o tym w programie RK i IPN "Posłuchaj historii" mówił historyk i politolog dr Marcin Kasprzycki z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie. Program prowadziła Jolanta Drużyńska.

Czołg T 55 przy bramie nr 2 Huty im. Lenina 16 grudnia 1981 roku / AIPN

J.Drużyńska rozmawia z M.Kasprzyckim

„Z dniem 13 grudnia 1981 r.” wprowadza się stan wojenny ze względu na bezpieczeństwo państwa na całym terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej”, brzmiał art. 1 antydatowanej na 12 grudnia 1981 r. uchwały Rady Państwa.

Ustanowiony przez juntę wojskową pod przywództwem gen. Wojciecha Jaruzelskiego stan wojenny miał na celu obronę władzy komunistów w Polsce. Dla „ludowego” Wojska Polskiego była to największa operacja militarna w latach powojennych. Na temat przedsięwzięć armii w okresie poprzedzającym 13 grudnia, jak również o jej działaniach podczas trwania stanu wojennego nadal wciąż wiemy niewiele.

W połowie lipca 1980 r. płk Bronisław Pawlikowski, dyrektor Zarządu I MSW (pion ten zajmował się zagadnieniami mobilizacji i obronności) wyciągnął z „zamrażarki” pakiet projektów aktów prawnych, przygotowanych w drugiej połowie lat 70. i przesłał je do Komitetu Obrony Kraju. Projekty te dotyczyły „ochrony bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego w czasie stanu wojennego”, między innymi koncepcji internowania osób, uznanych za groźne w bezpieczeństwa PRL.

16 VIII 1980 r. po zawiązaniu się w Stoczni Gdańskiej Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, minister spraw wewnętrznych Stanisław Kowalczyk powołał sztab do kierowania operacją „Lato-80”. Sztab, na czele którego stał gen. Bogusław Stachura miał przygotować resort spraw wewnętrznych i podległe mu jednostki do działań „na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa i porządku publicznego” ze strony grup „antysocjalistycznych”. W następnych tygodniach prace koncepcyjne nad wprowadzeniem stanu wojennego prowadzono w Komitecie Obrony Kraju.

23 X 1981 r. Rada Ministrów wydała uchwałę w sprawie organizacji i zakresu działania terenowych grup operacyjnych. Na jej podstawie, tego samego dnia minister obrony narodowej wydał stosowne zarządzenie. Na terenie woj. krakowskiego powołano 14 TGO, które swoim zasięgiem objęły wszystkie 38 gmin wiejskich (2-3 gminy na TGO). Do TGO skierowano 39 żołnierzy (w tym 31 oficerów).

Celem grup było rozpoznanie sytuacji społeczno-politycznej w terenie oraz wsparcie lokalnej administracji, przywracanie porządku, zabezpieczanie mienia państwowego, wspieranie zwalczania spekulacji, uporządkowanie spraw dotyczących zaopatrzenia w żywność i dostaw m.in. paliw, węgla i innych materiałów potrzebnych do produkcji i funkcjonowania lokalnej gospodarki.

Raport z pracy TGO był miażdżący dla oceny sytuacji społeczno-politycznej i gospodarczej w kontrolowanych gminach oraz poczynań lokalnej administracji, instancji partyjnych oraz jednostek gospodarczych.

13 XI 1981 r. KOK wydał uchwalę nr 7/81 w sprawie przeprowadzenia badań i kompleksowych kontroli realizacji zadań w zakresie obronności w zakładach pracy. Na jej podstawie minister obrony narodowej tego samego dnia wydał zarządzenie w sprawie trybu powołania i działania WGO-K w wytypowanych zakładach pracy. Grupy te miały zadania w zakresie: oceny stanu obrony cywilnej, świadczeń na rzecz sił zbrojnych PRL, sytuacji produkcyjno-technicznej oraz niezwykle ważnego z punktu widzenia władz obszaru: oceny sytuacji społeczno-politycznej w zakładach, nastrojów załogi, stanu organizacji politycznych i społecznych, ich wpływu na pracę zakładu, stosunku załogi do PZPR (instancji zakładowej, wojewódzkiej, centralnej), stosunku do strajków.

W Krakowie i województwie do wytypowanych 23 zakładów skierowano 7 WGO-K, które liczyły od 3 do 5 żołnierzy. W ich skład weszło 27 oficerów, oddelegowanych z 5. Podhalańskiej Brygady Wojsk Obrony Wewnętrznej.

Na podstawie zarządzenia Głównego Inspektora Obrony Terytorialnej gen. Tadeusza Tuczapskiego (jednocześnie sekretarza KOK i wiceministra obrony narodowej) z 20 XI 1981 r. w sprawie powołania i określenia zasad działania terenowych grup operacyjnych w miastach (TMGO) na obszarze Krakowa powołano 8 takich grup, które zostały skierowane do wybranych zakładów i instytucji na terenie miasta.

7 XII 1981 r. KOK wydał uchwałę w sprawie powołania pełnomocników – komisarzy KOK oraz działania Wojewódzkiego Komitetu Obrony w sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu i obronności państwa. Według uchwały komisarze mieli zostać powołani w resortach, okręgach wojskowych, województwach, miastach, dzielnicach i gminach oraz zakładach pracy. Wojewódzki komisarz wojskowy miał sprawować z upoważnienia KOK bezpośredni nadzór nad realizacją zadań ustalonych przez naczelne organy władzy i polityczne oraz KOK, kontrolować realizację przedsięwzięć w zakresie bezpieczeństwa i obronności, podejmować czynności koordynacyjne i wykonywać inne zadania ustalone przez KOK. Z upoważnienia KOK miał też nadzorować pracę WKO oraz terenowych organów administracji państwowej w wymienionych wyżej sprawach. Organem roboczym pełnomocnika wojewódzkiego był Wojewódzki Sztab Wojskowy, a także przedstawiciele KWMO, sekretariatu WKO, a w razie potrzeby również przedstawiciele urzędu wojewódzkiego.

Uchwałą KOK nr 9/81 z 12 XII 1981 r. zarządzona została militaryzacja zakładów i jednostek administracji (wg podporządkowania poszczególnym resortom). W okresie stanu wojennego przepisy dotyczące militaryzacji były kilkukrotnie aktualizowane.

Po ogłoszeniu stanu wojennego pełnomocnikiem KOK – komisarzem wojskowym na województwo krakowskie został gen Leon Sulima, od 1977 r. szef Zarządu IX Sztabu Generalnego WP, szef Służby Topograficznej WP. Do pomocy miał biuro pełnomocnika działające przy UMK (zbierało informacje i skargi bezpośrednio od obywateli oraz grup terenowych, a następnie interweniowało u władz II instancji) oraz Wojewódzką Grupę Operacyjną (usytuowaną przy WSzW)

Huta im. Lenina po wejściu ZOMO i WP  16 grudnia 1981 / AIPN

Huta im. Lenina po wejściu ZOMO i WP 16 grudnia 1981 / AIPN

W Krakowie i woj. krakowskim komisarzy wojskowych i WGOK skierowano do 47 zakładów. Powołano komisarzy wojskowych i 14 TGO, które swoim zasięgiem objęły wszystkie gminy w województwie, wg tego samego podziału, co przed 13 XII. Ponadto powołano komisarzy i 7 TMGO (zakłady, szkoły, szpitale) oraz 4 dzielnicowe grupy operacyjne dla dzielnic Krakowa.

Na pełnomocników komisarzy na krakowskich uczelniach powołano kierowników Studiów Wojskowych.

Komisarze i grupy zajmowały się egzekwowaniem i nadzorowaniem wykonania przepisów stanu wojennego, „pobudzaniem” kierownictwa zakładów, urzędów i administracji terenowej do zdecydowanych działań organizacyjnych, zapobieganiu przez struktury „S” zorganizowanych działań w zakładach i urzędach. Udział w eliminowaniu negatywnych zjawisk w funkcjonowaniu gospodarki i administracji, rozpoznawanie nastrojów społecznych, udzielanie pomocy administracji w rozwiązywaniu bieżących problemów.

Wiosną 1982 r. przeprowadzono reorganizacje działania komisarzy i grup operacyjnych. Po 17 V 1982 r. przy komisarzu wojewódzkim powołano biuro pełnomocnika. Pozostawiono pełnomocników i grupy operacyjne w dzielnicach (4) oraz 21 pełnomocników, którzy przy pomocy grup kontrolowali 52 zakłady. Zawieszono natomiast działalność TGO i TMGO.

W okresie 21 XI – 1 XII 1982 na terenie Krakowa i województw wznowiły działalność TGO (10) i TMGO (4).

Po zawieszeniu stanu wojennego doszło do dalszej reorganizacji. Działał Wojewódzki pełnomocnik KOK, komisarze w 10 zakładach pracy oraz pełnomocnicy resortowi: przy OTV, Kuratorium Oświaty i Wychowania oraz Okręgu Poczt i Telekomunikacji.

Podobnie jak pod koniec 1982 r. TGO i TMGO wznowiły ponownie działalność na okres 20-26 IV 1983 r. W przypadku Krakowa i województwa objęły one swoim zasięgiem 4 dzielnice, 4 miasta i gminy oraz 20 gmin, czyli w sumie 28 jednostek podziału administracyjnego (z 48 – 66,6%). Tym razem działania grup wsparli pracownicy oddelegowani z PIH, NIK i wydziałów UMK oraz z wydziałów lustracji Centralnego Związku Spółdzielni Rolniczych „SCh”.

Zakończenie stanu wojennego nie oznaczało końca obecności wojska w terenie, w formule przyjętej jesienią 1981 r. Sekretarz KOK gen. Tadeusz Tuczapski był przekonany o słuszności dalszego podtrzymania instytucji komisarzy wojskowych, jako sprawdzonego ogniwa w strukturach państwa. Efektem tego stanowiska było zarządzenie nr 1/83 przewodniczącego KOK z 25 XI 1983 r. o wznowieniu działalności komisarzy wojskowych. W okresie od 6 do 20 grudnia 1983 r., a więc blisko 2 lata od wprowadzenia stanu wojennego Wojskowe Grupy Operacyjne znów ruszyły w teren. W Krakowie i woj. krakowskim powołano Wojewódzką Grupę Wojskową, 4 dzielnicowe grupy, 9 grup w miastach województwa i 4 w wybranych gminach oraz zespoły kontroli specjalistycznej, które objęły swym zasięgiem problematykę zaopatrzenia i obsługi ludności, transportu (MPK, PKS, PKP), gospodarki mieszkaniowej i budownictwa.

tekst: M.Kasprzycki (IPN) 

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 10:34

    Pielęgnacja skóry po zimie, czyli jakie produkty najlepiej wybrać do swojej kosmetyczki

  • 10:19

    Tai-chi pod gołym niebem w Tarnowie. Czy udało się pobić rekord?

  • 10:07

    Zastanawiasz się nad zmianą pracy? Sprawdź jakie kierunki oferuje szkoła policealna GoWork!

  • 10:02

    Ekspert: jednorazowe e-papierosy wśród najbardziej niebezpiecznych produktów dla środowiska

  • 09:53

    28 kwietnia to niedziela handlowa. Następna dopiero 30 czerwca

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię