Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Zielone dachy

150 metrów kwadratowych zielonego dachu produkuje całkowity zasób tlenu dla jednego człowieka. Każda powierzchnia pokryta roślinnością wzmacnia środowisko i odporności ekosystemu. Nieważne, czy powierzchnia ta znajduje się na wysokości 2 metrów, czy 50 metrów. Badania Polskiego Stowarzyszenia „Dachy Zielone” pokazują, że w poszukiwaniu pożywienia czy odpoczynku ptaki mogą się wznosić na wysokość 19 piętra, a motyle na wysokość nawet 20 piętra. Zielony dach stanowi także warstwę izolacji termicznej. Dzięki niemu w zimie zaoszczędzimy na ogrzewaniu, a latem na klimatyzacji. Warstwa zielonego dachu złożona z 20 cm gleby i 20–40 cm roślin posiada takie same właściwości izolacyjne jak 15 cm wełny mineralnej. Ale czy zielone dachy przyjmą się w każdym miejscu? Mówi inż. Piotr Pytel.

fot. Dorken Delta

Jeden metr kwadratowy zielonego dachu pochłania aż 200 gram pyłów w ciągu roku. Według badań przeprowadzonych przez członków Stowarzyszenia "Dachy zielone", mogą one retencjonować ok. 60-70% opadu. Spływ z dachu może być opóźniony nawet o kilka godzin w stosunku do dachu z pokryciem tradycyjnym.  Część deszczu jest dodatkowo pochłanianych przez rośliny.

.

fot.Dorken Delta

fot.Dorken Delta

Jednym z najbardziej znanych polskich ogrodów na dachach jest ogród na Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Zielone dachy powstały też w Centrum Nauki Kopernik czy Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. W Katowicach właściciele budynków z zielonym dachem zostali  zwolnieni z płacenia podatku od nieruchomości.Również radni Wrocławia przyjęli uchwałę dotyczącą zwolnień z podatku od nieruchomości budynków, na których umieszczono zielone dachy oraz ogrody wertykalne. Podobnie jest w Kaliszu. 

Autor:
Ewa Szkurłat

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię